Nakupování

Zubní implantát – cena

Zuby, pohroma huby, říká se. A je to tak. Není snad horší bolesti, než když o sobě dává nějaký zkažený nebo pochroumaný zub vědět. Kvalitní péčí můžeme mnohým problémům předejít, ale ne vždy. V některých případech zkrátka nelze zub zachránit. Třeba měl hluboký kaz, odumřel nerv, lékař se jej snažil opakovaně léčit, ale pořád jsou s ním trable. Nebo jste o něj mohli přijít úrazem. V takovýchto případech přichází na řadu možnost nechat zub nahradit zubním implantátem. Kolik to stojí a jak se vlastně postupuje?

Co je zubní implantát?

Zubní implantát je umělá zubní náhrada. Jedná se o titanový šroub, který je zaveden do čelisti, kde nahrazuje kořen ztraceného zubu. Na ten je pak připevněna korunka, či – je-li nutno nahradit více zubů, můstek. Největší výhodou zubního implantátu je to, že pro jeho aplikaci není nutné obrušovat okolní zuby jako v případě klasického můstku. Zubním implantátem lze nahradit jak jeden ztracený zub, tak i bezzubou čelist.

Jak se implantát zavádí?

Zavedení implantátu se obvykle provádí v ordinaci vašeho zubního lékaře, tedy budete ve známých rukách. Samozřejmostí je místní znecitlivění. Není třeba se bát žádné bolesti. Samotný zákrok trvá přibližně půl hodiny. Poté odcházíte domů. Nyní se musí počkat přibližně tři měsíce, až se implantát pevně spojí s kostí. Během této doby není v ústech vidět. Po zhojení se na nový kořen připevní korunka.

Kdy není implantát vhodnou zubní náhradou?

K tomu, aby bylo možné zavést zubní implantát, je důležitý v první řadě dostatek kosti v čelisti. Pokud nemáte ani minimální množství potřebné pro zavedení šroubu, lze ji v některých případech doplnit. Zákrok se nazývá augmentace. Není pro pacienta náročný, provádí se současně se zavedením implantátu nebo předtím.

Pro zavedení zubního implantátu je dále kontraindikací:

  • vážná onemocnění pacienta (cukrovka, epilepsie, onkologická onemocnění, revmatická onemocnění, nemoci krve, nemoci vyžadující vysoké dávky kortikoidů či léků proti srážení krve aj.)
  • věk – implantáty se zavádí až ve chvíli, kdy je růst čelistí dokončen, tedy u dívek od cca 16 roku věku, u chlapců okolo 18 roku
  • nedokonalá ústní hygiena – aby měl implantát co nejdelší životnost, je potřeba se o chrup starat ještě pečlivěji, než před zavedením.

Zubní implantát – cena je vyšší, než u jiných náhrad

Nahradit zub prostřednictvím zubního implantátu je dražší, než náhrada třeba můstkem. Cena se skládá ze dvou částí a liší se pracoviště od pracoviště. Konkrétní částku vám vždy sdělí zubní lékař.  Obecně se ale uvádí, že za samotný titanový kořen zaplatíme od cca 10 tisíc Kč výše (dle výrobce implantátu). Druhou položkou je pak protetická náhrada, tedy korunka či můstek, který je na kořen nasazen. Metalokeramická korunka se pohybuje okolo 4 tisíc Kč, sklokeramická pak stojí dvakrát tolik.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close