Ztráta vysokoškolského diplomu
Existují doklady, které máte neustále u sebe a pořád počítáte s tím, že je od vás někdo bude chtít vidět, abyste prokázali svou totožnost či nějaké oprávnění. A pak jsou takové doklady a dokumenty, na jejichž vlastnictví jste sice nesmírně hrdí, ale které jste nikdy v životě reálně nepoužili. A když je po vás najednou někdo požadujete, zděsíte se, protože vlastně nevíte, kde jsou a jestli je ještě vůbec máte. Takovým případem je i vysokoškolský diplom.
Nebudeme si nalhávat, že získat vysokoškolský diplom je nějak snadné. Chce to léta zodpovědného studia, hodně snahy, trpělivosti, pevné vůle i nějaké ty dovednosti a znalosti. Když se vám podaří vysokoškolské studium úspěšně ukončit, jste na sebe právem hrdí a otevírá vám to dveře do světa lepšího zaměstnání, vyšších pozic a vyššího platového ohodnocení. Jenže i když si zpočátku svůj vysokoškolský diplom hýčkáte jako poklad, tak po letech už o něj takovou péči nemáte. Dost možná ho po vás nechtěl doložit ani jeden z vašich zaměstnavatelů – všichni vám jeho existenci věřili a přímý doklad nepožadovali. A tak na diplom jen někde sedá prach. Nebo jste se mezitím už několikrát stěhovali, možná vám někdo vykradl domácnost, možná jste dělali pár generálních úklidů. A najednou zděšeně zjistíte, že když už ho po vás konečně někdo chce reálně doložit, tak ho nemůžete najít. Možná je někde založený – nebo jste ho nedopatřením vyhodili. Co teď?
Pomůže vysoká škola
Nemusíte si rvát vlasy, že léta vašeho vysokoškolského studia jsou ztracena. O titul vás nemůže připravit ani ztracený diplom. A vysoké (ale i jiné) školy počítají s tím, že řada jejich absolventů časem o diplomy či vysvědčení nedopatřením přijde. Proto jsou připraveny být jim nápomocny. Samozřejmě existují oficiální archivy vysokých škol a evidence všech bývalých studentů, a to jak těch úspěšných, tak i těch, co nedostudovali. Takže pokud jste nějakou školu ukončili a diplom jednou obdrželi, neváhejte se na ni obrátit a požádat o vystavení jeho duplikátu. Nikdo se k vám neotočí zády a bude vám bez problémů vyhověno.
Žádost o duplikát
Obraťte se na svou vysokou školu, a to osobně, e-mailem, dopisem nebo třeba telefonicky. Pokud si nejste jisti, koho přesně kontaktovat a nechcete obtěžovat samotného rektora, tak zavolejte na podatelnu či sekretariát, kde vás odkážou na správnou zodpovědnou osobu. V žádosti uveďte, co potřebujete (tedy duplikát vysokoškolského diplomu), můžete uvést i důvod (zničení, ztráta, odcizení originálu), k tomu doplňte své osobní údaje a připište svou aktuální poštovní adresu a také kontakt na sebe. Pokud vaší žádosti bude vyhověno, bude vám tato úředně ověřená kopie zaslána na uvedenou adresu. Případně si ji můžete pak vyzvednou osobně na adrese vysoké školy.
Potvrzení o vysokoškolském diplomu
Existuje ještě jeden fígl, jak získat potvrzení, že jste studovali a vystudovali, ale přitom nemusíte vedení univerzity obtěžovat s žádostí o vytvoření duplikátu vysokoškolského diplomu. Jednodušší cestou, která většině zaměstnavatelů postačí, je požádat vaši bývalou vysokou školu o vydání potvrzení namísto vytvoření opisu vysokoškolského diplomu. To se dělá zejména ve chvíli, kdy zaměstnavatel (či kdokoliv jiný) chce mít potvrzení o vašem vystudování trvale u sebe, nechce jen vidět diplom.
Vysoká škola tak vydá oficiální písemné potvrzení, kde napíše, že daná osoba skutečně vystudovala daný obor, v daném roce a získal daný titul. Aby bylo nezpochybnitelné, že si to tento člověk nenapsal a nevytiskl sám doma, tak na konci listu musí být vlastnoruční podpis archiváře univerzity a kvestora univerzity a u nich ještě i pravý otisk úředního razítka. Takže stačí-li vám jen takovéto potvrzení, napište si o něj (a to třeba i v případě, že jste diplom neztratili a někdo po vás jen žádá úřední potvrzení jeho pravosti).
Foto: Pixabay