Spoření

Ztráta vkladní knížky

Ať už ztratíte jakýkoliv doklad či dokument, je to vždy velká nepříjemnost. Nejen, že si musíte jít na příslušný úřad nechat vystavit jeho duplikát, ale navíc hrozí riziko, že případný zloděj váš doklad mezitím zneužije a vám způsobí značnou škodu. Proto je vždy nutné jednat okamžitě a nic neodkládat na později. A jak je to se ztrátou vkladní knížky?

Existují různé možnosti, jak spořit.

Vkladní knížka byla populární hlavně v minulém století, měl ji snad každý a byl to docela dobrý spořící nástroj (i když ono zrovna moc jiných alternativ neexistovalo). Ale i dnes má mnoho lidí svou vkladní knížku – buď ji mají už desítky let, nebo si ji založili až nedávno. Prostě si na něco v některé z bank spoří a dostali ke svému spořícímu účtu tuto vkladní knížku. Ta je ale oproti jiným bankovním produktům velmi výjimečná a specifická. A pokud ji ztratíte a padne do nepovolaných rukou, tak hrozí, že nebudete-li jednat rychle, můžete přijít o veškeré své úspory, které vám zloději poměrně snadno zcizí.

Kontaktování banky

Ať už jste svou vkladní knížku někde ztratili, zmizela v průběhu stěhování nebo jestli víte, že vám ji skutečně někdo ukradl, není důvod váhat. Musíte jednat prakticky okamžitě, protože v ohrožení jsou vaše peníze. Vkladní knížka je přímou vstupenkou k vašim (celoživotním) úsporám. A jen banka, u níž máte svou vkladní knížku vedenou, může zajistit, že vám peníze nikdo nezcizí.
Proto pokud dojde ke ztrátě vkladní knížky (ať už z jakéhokoliv důvodu), okamžitě kontaktujte vaši banku a tuto ztrátu nahlaste. V tu chvíli už banka může ohlídat, aby k vašemu účtu s penězi neměl nikdo přístup a zajistí, že vám vzápětí bude vystavena nová vkladní knížka. Tu už si pak lépe hlídejte a ukládejte na stoprocentně bezpečné místo.

Nevýhoda vkladní knížky

Jak to probíhá, pokud ztratíte vkladní knížku, oznámíte to své bance a žádáte o novou? Bohužel, ani v dnešní moderní době to není až tak jednoduché. Banka vám totiž samozřejmě vystaví duplikát vkladní knížky, ale to nikoliv na počkání. Počkáte si klidně až měsíc. Což by nebylo tak nepříjemné, kdyby vám kvůli tomu nebyl zablokován přístup k vašemu spořícímu účtu. Bez vkladní knížky s ním zkrátka nemůžete nijak manipulovat, tedy zejména vkládat ani vybírat peníze. Potřebujete nutně své vlastní peníze? Smůla, musíte počkat na novou vkladní knížku.
A druhou nepříjemností je to, že vystavení nové vkladní knížky fungující jako duplikát té původní je zpoplatněno. A ne zrovna nízkou částkou. Většinou vás tato služba bude stát až 1 000 korun, ale u některých bank se částka za vystavení duplikátu odvozuje od výše vkladu na vaší vkladní knížce, přičemž platíte určitá procenta z této částky (třeba 2 procenta).

Výhodnost vkladní knížky

Vkladní knížka je docela zajímavým bankovním produktem, který láká zejména „starou školu“. Je to spoření pro lidi, kteří nechtějí žít v online světě a internetbanking je pro ně jednou velkou neznámou. Chtějí mít své uložené peníze v bezpečí a chtějí neustále vidět, kolik jich mají. A chtějí mít jistotu, že je mohou kdykoliv a velmi jednoduše vybrat, aniž by k tomu potřebovali jakoukoliv bankovní kartičku, kterou budou vkládat do nějakého nepřátelského stroje, který jim ji určitě už nikdy nevrátí a o své úspory tím nenávratně přijdou. Tito staromilci tedy mají své vkladní knížky rádi. A někdy po nich jako po zajímavé možnosti spoření sahají třeba i rodiče, kteří vkladní knížku zařizují svým dětem – je to pro ně takové retro. Ale bohužel, výše úročení úspor na vkladních knížkách hovoří spíše proti tomuto typu produktu, protože úroky tu už dávno nejsou nijak závratné. A v případě ztráty vkladní knížky je řešení situace mnohem náročnější než při ztrátě kartičky s číslem vašeho spořícího účtu (ta se sama o sobě tak snadno zneužít nedá).


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button