Ostatní

Ztráta občanského průkazu

Ztráta občanského průkazu je vždy pro každého velmi nepříjemá. V dnešním článku si řekneme, jak by jste měly správně postupovat, pokud jste právě ztratily váš občanský průkaz.

Ztráta občanky se musí nahlásit

Ztráta občanského průkazu se musí co nejdříve nahlásit. Nahlášení většinou musí proběhnout v místě trvalého bydliště. Zajdete si na oddělení na úřadě, kde vydávají občanské průkazy. Tam nahlásíte vaši ztrátu občanského průkazu. Tímto bude stará občanka neplatná, což bude zaneseno i do příslušné databáze. Nikdy si pak na vás nemůže brát půjčky či se vaší občankou jinak prokazovat. Dostanete také příslušné potvrzení, což bude sloužit jako náhrada za OP.

Žádost o občanský průkaz

Podle zákonné lhůty máte plných 15 dní na to, aby jste podaly příslušnou žádost na vydání nového občanského průkazu. Nachystejte si sebou určitě svůj rodný list a bude potřeba také barevná fotka (někdy si jí ale udělají samy na úřadě). Hradí se také poplatek ve výši 100 kč. Úřad musí vaši žádost řádně zpracovat do 30 dní.

Vyzvednutí nového občanky

Po skončení těchto 30 dní si zajďte na úřad, kde vám dají váš nový občanský průkaz. Je také dobré snažit se o to, aby jsme občanský průkaz příště neztratily. Přece jen z toho pak jsou zbytečené problémy. A pokud by jsme ztrátu nenahlásily včas, tak si na nás někdo může brát různé půjčky či jiné nepěkné věci.

Štítky

One Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close