Auto

Ztráta malého techničáku

Ztráta jakéhokoliv dokladu znamená řadu starostí i obíhání úřadů. O to větší průšvih je, pokud ztratíte celou peněženku s mnoha různými doklady. Ale přijít o ně můžete i ne vlastní vinou – například pokud necháváte doklady od auta ve svém vozidle a automobil vám někdo odcizí nebo vykrade. Co pak?

Ztráta dokladů není tragédie.

V první řadě není dobré nechávat jakékoliv doklady bez dozoru. Ne nadarmo se říká, že auto není trezor. A pokud si v přihrádce schováváte veškeré doklady k němu náležející, případní zloději vám jen poděkují. Ale může se stát, že o doklady od auta přijdete jakkoliv jinak, zničíte si je sami, zničí vám je děti a tak dále. Což je sice nepříjemné, ale nejde o žádnou tragédii. Jen se připravte na cestu na příslušný úřad.

Ztráta techničáku

Malý technický průkaz je velmi důležitý. Pokud vás při jízdě zastaví policisté, budou chtít vidět nejen váš řidičský průkaz, ale i malý technický průkaz. (Pozor, máte ještě velký technický průkaz, ale ten s sebou nemusíte vozit a ani to není vhodné – nejlepší je mít ho uložený někde v bezpečí domova, protože v běžných situacích ho nepotřebujete mít přímo u sebe.) Pakliže zjistíte, že malý technický průkaz nemáte, případně ho poškodíte, spěchejte na úřad – bez něj totiž není radno usedat za volant dotyčného vozidla (jiné auto samozřejmě řídit můžete, průkaz se vztahuje vždy jen k jednomu konkrétnímu automobilu).
Zajděte na městský úřad, pod nějž dle svého bydliště spadáte, a vyhledejte oddělení registrace vozidel. Vezměte si s sebou občanský průkaz, velký technický průkaz a osvědčení o registraci vozidla. Pokud nejste majitelem vozidla, potřebujete od dotyčného mít plnou moc k vyřízení nového malého technického průkazu, ovšem nemusí na ní být úředně ověřený podpis.
A co peníze? Samozřejmě, zadarmo nic nečekejte, ale správní poplatek za vyřízení není příliš vysoký – jde o 100 korun.

Vyplnění žádosti

Slovní dohoda s úřednicí nestačí, musíte pečlivě vyplnit žádost, kterou vám úředníci na váš dotaz dají. Pokud chcete být připraveni předem, můžete si ji často stáhnout i na webu vašeho úřadu a přijít pak už rovnou s vyplněnou, ať nezdržujete frontu. Žádost pak spolu s výše uvedenými doklady odevzdáte u přepážky, doklady jsou vám po překontrolování vašich dat vráceny, zaplatíte poplatek a kromě toho musíte odevzdat i poničený malý technický průkaz, pokud ho ještě máte (pokud vám byl ukraden, obstarejte si o této krádeži policejní protokol). Pak už jen čekejte, dokud vám nebude vystaven nový průkaz – ale nebude to hned.
Podstatné je, že byste toto vyřizování neměli zbytečně odkládat, a to i když třeba auto nebudete dočasně používat. Ztrátu, zničení i krádež malého, ale také velkého, technického průkazu byste městskému úřadu měli oznámit, co nejdříve to jde. To je základní krok, protože jinak byste se mohli dostat do potíží s úřady i policií.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close