Zrušení otroctví v USA
Černoši to v minulosti neměli lehké. I když se v souvislosti s otrokářstvím hovoří především o Spojených státech amerických, tak otrokářské společnosti existovali ještě mnohem dříve, než se Spojené státy americké zrodily – už ve starém Římě měli otroky. A v novodobé historii prosazovaly otroctví všechny koloniální mocnosti. A kdy tedy bylo otroctví v USA (či jinde) zrušeno?

Mohli bychom se mylně domnívat, že žijeme v civilizovaném světě, kde se ctí základní lidská práva a každý člověk má svou nezpochybnitelnou hodnotu a osobnost. Jenže to je naivní pohled Evropanů. To, že ve Spojených státech amerických bylo otroctví zrušeno již v roce 1865 (konkrétně 18. prosince 1865), neznamená, že padlo ve všech zemích světa. Někde bohužel mají otroky dodnes.
Konec otroctví
O tom, kdy skončilo ve Spojených státech amerických otroctví, má povědomí většina středoškoláků a i mnoho dospělých, protože jde o téma, které se probírá v dějepise. Samotný akt zrušení otroctví ve Spojených státech amerických není pro učitele dějepisu až tak zásadní, ale podstatné je, že kvůli otrokářství vypukla ve Spojených státech amerických vleklá občanská válka (často známá pod pojmenováním válka Severu proti Jihu), která vyvrcholila právě sepsáním 13. dodatku americké ústavy, který byl schválen již zmiňovaného 18. prosince 1865 a díky němuž se všichni otroci stali svobodnými lidmi (ale jak již z dalších událostí historie víme, rozhodně to neznamenalo, že by se stali plnoprávnými občany USA).
Sever proti Jihu
Ústřední postavou, která se zasloužila o konec otrokářství ve Spojených státech amerických, byl Abraham Lincoln, který byl v roce 1960 zvolen prezidentem USA. Byl členem Republikánské strany, která byla zásadně proti otroctví. A po jeho zvolení hlavou USA se řada států rozhodla osamostatnit, takže se odtrhly od zbytku USA a vytvořily takzvanou Konfederaci či Konfederované státy americké, jichž bylo přesně jedenáct. Jako odezva na tento akt vytvořily severněji položené státy, které na otroctví nikdy tolik nelpěly a neměly z něj ani takový prospěch jako zemědělsky založené státy Jihu, takzvanou Unii. A od toho byl už jen krok k občanské válce, která trvala pět let a jejímiž hlavními postavami byli kromě Abrahama Lincolna i generál Konfederace Robert Edward Lee či generál Unie Ulysses S. Grant (mimochodem pozdější prezident USA).
Vztah USA k otroctví
To, že v některých státech tehdejších Spojených států amerických vedli otrokářství a jinde bylo považováno za něco téměř opovrženíhodného, bylo z několika důvodů. Zaprvé na jihu otroky potřebovali kvůli pěstování bavlny a placení zaměstnanci by jim už nenesli takové zisky. Sever byl průmyslověji založený. Ale na druhou stranu své otroky měli i různí prezidenti USA a neměli jich zrovna málo (až okolo 250). Ale hlavní důvod tkvěl v tom, že o otroctví se v zákonech USA hovořilo jen velmi vlažně a nebylo považováno za žádný zvláštní problém. V americké ústavě, konkrétně v jejím 10. dodatku z roku 1790 se jasně psalo o tom, že státy se mohou řídit svými vlastními otrokářskými kodexy.
200 let otroctví
Otrokářství vzniklo v USA v podstatě již krátce po jeho objevení Evropany. Koloniální státy neměly s otrokářstvím problém, takže otroci byli v koloniích Portugalska, Francie, Dánska, Nizozemska i Velké Británie. Ekonomika USA na nich zpočátku de facto stála – nejprve došlo ke zotročování domorodých obyvatel a obyvatel přilehlých ostrůvků v Karibiku, pak otrokáři zamířili do Afriky, odkud za celou dobu (tedy do zrušení otroctví v USA) přivezli miliony černochů. Trvalo to od roku 1661, takže víc než 200 let.
Foto: Pixabay