Praktické

Známka na dopis

Dopisy sice pomalu, ale jistě vyklízejí pole emailové elektronické komunikaci, nicméně i tak lze hovořit o tom, že se stále využívají a zejména starší lidé je mají pořád v oblibě. Dopisy jsou ale také nedílnou součástí administrativního styku, takže je jejich využití do jisté míry i administrativní a doslova nezbytné. Ostatně úřady nemají na každého z nás emailovou adresu, takže si nemohou dovolit obesílat všechny lidi elektronicky. Ideální je pro ně tedy doporučený dopis, který zašlou na požadovanou adresu. Velmi důležitou roli hraje u každého dopisu poštovní známka. V současné době je k dispozici hned několik typů těchto známek. Jedná se především o známky typu A, E a Z. Buďme ale konkrétnější a podívejme se na některé aspekty týkající se známek podrobněji.

Obyčejná poštovní zásilka

Poměrně důležité je osvětlení pojmu obyčejná poštovní zásilka. Díky němu budete mít jasno o tom, které poštovní známky je zapotřebí. Jedná se tedy o typ zásilky, která se odesílá bez vyplňování podacího listu. Adresát není nucen stvrzovat převzetí konkrétního dopisu anebo jiného psaní. Jedná se tedy konkrétně buď o obálku, anebo o pohlednici. Tyto dva typy zásilek jsou zároveň úplně nejjednodušší.

Známky na pohlednice

Mnozí z nás odesílají pohlednice vcelku sporadicky. I díky tomu neví, jaké známky se na konkrétní pohlednice hodí. Bylo by nadmíru zbytečné platit větší finanční sumy, anebo riskovat, že se vám pohlednice díky absenci známky vrátí. Pokud tedy potřebujete odeslat pohlednici, pak potřebujete klasickou známku, která bude označena písmenem A. Stát vás bude celkem 13 korun. Jinak budete moci použít klidně použít i jakoukoli jinou známku ve stejné hodnotě. Jestliže ale budete potřebovat poslat pohlednici do zahraničí, pak budete nuceni nalepit na pohled známku označenou písmenem E. Ta již vyjde na 25 korun. Využít budete moci bez problémů i další známky, a to v celkové hodnotě 30 korun.

Známky na zalepené obálky

Budete-li posílat klasická zalepená psaní, pak bude zapotřebí použít obálky podle pravidel, která uvedeme v následujících řádcích. Vše se přitom odvíjí od celkové hmotnosti psaní. Úplně obyčejné psaní do hmotnosti 50 gramů v rámci České republiky je možné poslat se známkou v hodnotě 13 korun. Stejnou zásilku do zahraničí již budete muset opatřit známkou E za 25 korun. Do mimoevropských zemí to již bude známka v hodnotě 30 korun. U ještě větších obálek se připravte na vyšší sumy. K poslání listu A4 vám ale bude klasická obálka bez větších potíží stačit. Do hmotnosti 50 gramů se dokonce vejde i několik listů tohoto formátu. Bylo by vcelku zbytečné posílat větší obálku, která by byla přehnaně drahá. Dali byste zbytečně navíc finanční prostředky, kterých lze využít i efektivněji.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close