Praktické

Změna trvalého pobytu

Vědět jak na změnu trvalého bydliště samozřejmě nemusí každý, jelikož se všichni z nás nestěhují a nepotřebují tyto informace znát. Pravda je ale taková, že člověk mnohdy nevydrží na jednom místě a potřebuje změnit pole své trvalé působnosti. Někteří lidé dokonce mění své trvalé bydliště klidně i několikrát za život. Důvody mohou být nejrůznější prací počínaje a osobními vztahy a dalšími záležitostmi konče. Důvodem může být mimo jiné i zdědění konkrétní nemovitosti nebo její nákup. Změna trvalého bydliště není rozhodně tak jednoduchým úkonem, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je třeba několika administrativních kroků, které se musí učinit v poměrně rychlém sledu. Navštívit budete nuceni minimálně dva úřady.

Na počátku je znehodnocení občanského průkazu

Celý proces změny trvalého bydliště začíná ustřižením rohu občanského průkazu, čímž dochází k jeho trvalému znehodnocení. Ideální je jít na magistrát svého nového trvalého bydliště, kde vám občanský průkaz zmiňovaným způsobem znehodnotí. Učinit tak můžete i na starém obecním úřadě, nicméně budete mít dvojí cestu, což je zbytečné. Na novém magistrátu si navíc zažádáte o nový občanský průkaz, takže učiníte dvě věci naráz. Budete muset vyplnit formulář o změně místa trvalého bydliště a zaplatit poplatek ve výši 50 korun. Osoby mladší 15 let jsou od placení těchto výdajů osvobozeny. Po ustřižení rohu občanského průkazu vám bude vydán nový prozatímní. V něm budete mít uvedenu ještě stále starou adresu.

Co je zapotřebí při ohlášení změny místa trvalého pobytu

K ohlášení změny trvalého bydliště budete potřebovat hned několik základních věcí. V první řadě bychom měli uvést formulář, respektive přihlašovací lístek k trvalému pobytu. Dále je nutné mít u sebe doklad totožnosti, kterým je občanský průkaz. V neposlední řadě bude také nutné předložit doklad o vlastnictví domu anebo bytu v katastru nové lokality. Může se jednat i o pronájem konkrétní nemovitosti nebo její části. V tomto případě pochopitelně postačí obyčejná nájemní smlouva.

Žádost o nový občanský průkaz

O vydání nového občanského průkazu je zapotřebí požádat do 15 pracovních dní od znehodnocení starého občanského průkazu. Potřebovat k tomu budete fotku pasového formátu. Poplatek dávat nebudete. Nový občanský průkaz bývá k dispozici k vyzvednutí do 30 dnů. Navštívit budete muset i mnohé další úřady a odbory. Jedním z nich je odbor dopravy, jestliže jste řidič z povolání. Zavítat budete muset také na živnostenský úřad v případě, že jste podnikateli. Pokud patříte pouze mezi zaměstnance, vše potřebné by za vás měl obstarat zaměstnavatel, kterému ale budete muset příslušné změny nahlásit v co nejkratším možném časovém intervalu.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close