Půjčky

Život po insolvenci

Dostat se do insolvence je pro většinu lidí cestou ke spasení, ale úspěšně ji přežít není vůbec snadné. A i když to zvládnou a dostanou se z ní, jejich následný život pořád není jako v bavlnce. Lidé se po skončení insolvence totiž musejí potýkat s řadou potíží, které nečekali a které jim mohou dále komplikovat život.

Život v insolvenci je náročný.

Insolvence je procesem, který dokáže pomoci lidem s dluhy. Pokud už je nedokážou splácet a ani výše jejich majetku už by nestačila na jejich pokrytí, mohou u soudu požádat o vstup do insolvenčního řízení. V podstatě jde o takzvaný osobní bankrot, který vám musí být odsouhlasen soudcem – a aby k tomu mohlo dojít, musíte splnit několik základních podmínek. Zásadní je, že vaše nesplacené dluhy už musejí být nejméně třicet dní po termínu splatnosti, zároveň musíte dlužit nejméně dvěma různým lidem (či společnostem) a vzhledem k vašim současným příjmům lze předpokládat, že budete schopni splatit 30 procent ze stávajících dluhů do pěti let, případně 60 procent stávajících dluhů do tří let.

Konec insolvence

Když vám úspěšně skončí insolvenční řízení, protože jste byli schopni splnit své závazky a dohody s insolvenčním správcem, máte první část svého boje vyhranou. Zbytek vašich dluhů je vám smazán a vy můžete začít novou část svého života, s čistým štítem a bez jakýchkoliv dluhů. Nikdo už po vás zbylé nesplacené částky vymáhat nebude. A kdyby se vám náhodou něco podobného v životě přihodilo znovu, nejste bez šance – insolvenční řízení lze totiž opakovat, ale vždy jen po splnění základních podmínek a až po uplynutí deseti let od poslední skončené insolvence.

Nové půjčky

Teoreticky je snadné po skončení insolvence začít zase žít normálně. Vaše příjmy se totiž značně zvýší, jelikož nemusíte splácet dluhy. Můžete utrácet, za co chcete. Můžete žít, jak chcete. Jenže ne každý, kdo žil dlouho v kolotoči dluhů a splátek, to dokáže. Řada lidí totiž dojde časem k tomu, že by chtěli žádat o další půjčku – chtějí si prostě koupit něco, na co nemají (auto, nemovitost, zaplatit dovolenou). Což je ale po skončení insolvence relativně problém. Člověk už sice dluhy nemá, nicméně po dobu pěti let od ukončení insolvenčního řízení mu zůstává zápis v takzvaném insolvenčním rejstříku, což je jeden z registrů dlužníků. Ačkoliv už tedy dluhy nemá, má určitým způsobem poskvrněnou minulost – a když žádá v bance o jakoukoliv půjčku, tak ji nedostane, protože banky do těchto registrů nahlížejí a nepůjčí nikomu, kdo nebyl schopen splácet. Až po uplynutí pěti let je možné získat první bankovní půjčku.

Nebankovní půjčky

Úplně jiná situace platí u takzvaných nebankovních společností. To nejsou banky v pravém slova smyslu, ale společnosti, které nabízejí lidem půjčky, úvěry a tak dále. Princip je stejný, ale podmínky většinou horší – úroky jsou vyšší, RPSN také. Nicméně lidé se „škraloupem“ z předchozí insolvence mají u těchto společností leckdy šanci získat půjčku. I když podmínky společností se liší a některé půjčí jen omezené množství peněz. Navíc podmínky půjčky mohou být pro člověka s ukončenou insolvencí horší než pro ostatní – může například mít půjčku s mnohem vyšším úrokem.

Život bez půjček

Doba pěti let od ukončené insolvence je proto ideálním obdobím, aby se „hříšník“ naučil žít s vyrovnaným rozpočtem, bez půjček a bez dluhů. Když mu nikdo nepůjčí, nebude se muset stresovat splácením. Nebude mu hrozit exekuce. Bude muset žít jen z toho, co vydělá. Nebude zbytečně utrácet a možná časem zjistí, že je takhle šťastnější a že štěstí nepřinášejí věci, kterými se dosud zbytečně obklopoval a které z rozmaru kupoval, ale že štěstí nachází úplně jinde.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button