Zdravotní pojištění v USA
Pro obyvatele České republiky je zdravotnictví Spojených států v mnohém nepochopitelné. My, kteří si povinně hradíme zdravotní pojištění, respektive nám pojistné strhává už zaměstnavatel z hrubé mzdy, nedokážeme pochopit, proč je to ve světě jinak. A právě USA , tak vyspělá země, se v oblasti zdravotnictví potýká s mnoha problémy.

Věda, zdravotnictví a možnosti léčby postupují mílovými kroky a lékaři dokážou úspěšně léčit čím dál víc nemocí a uzdravovat pacienty, kteří by ještě před pár lety svým nemocem či zraněním podléhali. Je to zázračné a my tak nějak tajně doufáme, že pokud to potká i nás, tak nás jejich znalosti a zkušenosti spasí. Jenže je v tom jeden háček. V České republice je povinnost platit si zdravotní pojištění. Takže většinu běžných zdravotních úkonů a zákroků za pacienty uhradí zdravotní pojišťovny. Jenže v USA to mají úplně jinak – placení zdravotního pojištění není povinné, a pokud takový nepojištěný Američan dostane chřipku a chce využít lékařskou pomoc, stojí ho to nemalé peníze.
Drahá kvalita
Je nutné říci, že zdravotnictví ve Spojených státech amerických patří mezi ta nejlepší na světě a mnoho zdravotnických zařízení patří mezi ta nejšpičkovější, takže se tam létají léčit i cizinci – kteří na to mají dost peněz. Jenže tuto kvalitu je nutné také zaplatit, takže zdravotní péče je tu velmi nákladná. Jistě, pokud si člověk platí zdravotní pojištění, tak ho lékařská konzultace ani běžné ošetření nic nestojí. Ale zdravotní pojištění v USA také nepatří k nejlevnějším. A mnoho (zvlášť chudších) obyvatel USA ho neplatí – buď z lenosti, nebo na to zkrátka nemají dost peněz.
10 procent nepojištěných
Ve Spojených státech amerických žije okolo 330 milionů lidí. Asi deset procent z nich nemá zdravotní pojištění. Pokud chtějí i to nejbanálnější ošetření, tak jim většinou není odmítnuto, ale peníze jsou po nich pak vymáhány. A nejde o malé částky. I takové obyčejné trhání zubu se může vyšplhat až k 600 dolarům. A v době pandemie koronaviru Covid-19 nebylo nic zvláštního, když nepojištěné lidi posílali z nemocnic pryč, protože by „blokovali“ lůžka pojištěným pacientům. A nepojištění lidé ani nechodili na testy odhalující Covid-19, protože na ně prostě neměli.
Medicaid
Placení zdravotního pojištění je v Česku samozřejmé, v USA velmi nákladné. Není výjimkou, když vás zdravotní pojištění bude stát okolo 300 dolarů měsíčně. Na to nemá každý. Jenže lékařská péče se může vyšplhat do statisíců korun.
Proto v USA existuje organizace Medicaid, která má za cíl pomáhat právě nepojištěným Američanům. Pokud potřebují neodkladnou zdravotní péči a mají za ni zaplatit neskutečné částky, mohou právě tuto organizaci požádat, aby za ně dluh zaplatila – nebo aspoň jeho část.
Přístup k lékařské péči
Hlavním problémem nepojištěných lidí je to, že je jim často odmítán přístup k lékařské péči nebo ho mají velmi ztížený. Což je nejen velké téma zdravotnictví, ale řeší se i v politice a řeší se často i při prezidentských volbách, kdy mají kandidáti většinou rozdílné názory – ale všichni se shodují, že je to potřeba řešit. Jenže jde o miliardové částky, takže výsledek problému je velmi komplikovaný. A to přitom pojistné nezajišťuje jen oficiální federální pojištění, ale nabízejí ho i soukromé subjekty – ovšem za odlišných podmínek.
Neexistující nemocenská
Další problém pro neplatiče zdravotního pojištění v USA je takový, že si nemohou dovolit nemocenskou, jak ji známe z České republiky. Když si zdravotní pojištění platíte, tak stát vám pak pomůže, když kvůli svému zdraví nemůžete docházet do práce. Nepojištěným nepomůže nikdo a ocitnou se zcela bez příjmů.
Foto: Pixabay