Hypotéka

Zapáchající voda z bojleru

Napouštíte si vodu do vany, sprchujete se, myjete nádobí nebo si myjete ruce. A najednou zjistíte, že voda z bojleru zapáchá. Co s tím? Co zápach způsobilo, je to nebezpečné a jak ho zlikvidovat?

Zapáchá vám voda z bojleru?

Existují různé způsoby, jak likvidovat zápach. Pokud vám ale páchne voda, běžné prostředky, které zakoupíte třeba v drogerii, vám nepomohou. Problém bude totiž tkvít někde hlouběji. Možná ve vodovodním potrubí. Možná přímo ve vašem bojleru. A možná může být nebezpečnější, než si zprvu myslíte. Takže co s tím, pokud vás trápí zapáchající voda z bojleru?

Bakterie

Příčinou zápachu velmi často bývají bakterie, které se namnoží v teplé vodě. V bojleru je pro ně ideální prostředí. A pokud se snažíte šetřit a hřejete vodu v bojleru na méně stupňů Celsia, připravujete jim doslova živnou půdu. Což se pro vás pak může stát až životu nebezpečným. Teplota vody v bojleru by se tedy měla pohybovat nad 50 stupňů Celsia, což už je pro řadu bakterií nepříjemné, nemnoží se v ní nebo ani nepřežívají. Takže pokud vaše voda v bojleru páchne, zkuste ho zapnout na maximální teplotu a pak vodu dostatečně dlouho odtáčet. Mohlo by to pomoci.

Výměna anody

Bakterie v bojleru se často drží na součásti bojleru, která se nazývá anoda. Ta je jeho součástí a nemůžete ji jen tak odstranit. Ale můžete ji vyměnit. Anody do bojlerů se totiž vyrábějí z různých typů materiálů, přičemž některé jsou pro bakterie „výhodnější“ Většina bojlerů v sobě má právě takové anody, které se vyrábějí z hořčíku. Hořčíkovou anodu vyjměte a vyměňte ji za nějakou kvalitnější – například z titanu nebo nebo aspoň nerezové oceli.
Pokud anodu jen vyjmete a nenahradíte jinou, může to také se zapáchající vodou z bojleru zatočit – ale rozhodně tím snížíte životnost samotného bojleru.

Filtry

K bojleru si můžete přikoupit různé typy filtrů. Většina lidí si je kupuje, protože mají tvrdou vodu a chtějí, aby filtry zachytávaly částečky železa a jiných látek, které způsobují tvorbu vodního kamene. Existují ale i filtry k bojleru, které vám pomohou se zapáchající vodou. Pokud máte pocit, že zapáchající voda z bojleru je cítit po síře, je to dost dobře možné. Může se totiž stát, že kvůli působení bakterií v bojleru začne vznikat sirovodík, který je velmi nebezpečný a také nepříjemně páchne. Právě speciální filtry dokážou proměnit sirovodík na síran, který už není nebezpečný a navíc nemá žádný zápach.

Dezinfekce studny

Máte studnu, z níž máte vodu přivedenou až do domácnosti? Pokud se o studnu správně nestaráte, může se stát, že se časem znečistí a začnou se v ní tvořit plyny, které se dostávají potrubím až do bojleru a do vaší domácnosti. A dostávají se tam samozřejmě i ve studené vodě. V tom případě je potřeba řádně vyčistit studnu, vydezinfikovat ji a postarat se o to, aby zůstávala čistá. Velmi dobře k tomu pomáhají filtry s aktivním uhlím.

Oprava studny

Možná při čištění zjistíte, že studna už není v nejlepším stavu. Studny se sice budují zpravidla z betonových skruží, ale ani ty nemají nekonečnou životnost. Takže zvlášť u staré studny můžete zjistit, že jsou její stěny popraskané, že na sebe skruže už tak dokonale nenasedají a že právě tudy se do vody dostávají nečistoty. V tom případě nepostačí jen vyčištění a dezinfekce studny – budete ji muset opravit. S trochou šikovnosti to zvládnete i sami, případně si na to pozvěte zkušeného řemeslníka. Je nutné zabetonovat vzniklé mezery a spáry, často se za tím účelem používá i tmel. A vaše studna by nakonec měla být zase v dokonalém stavu, dobře těsnit a neměly by do ní už pronikat nečistoty z okolí.
A když už jste v čištění, nezapomeňte ani na laboratorní rozbor vody. Možná vám naznačí, kde přesně je problém – a budete vědět, jak s ním efektivně bojovat.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button