Práce

Zákoník práce neplacené volno

Zákoník práce a neplacené volno si blíží rozebereme v tomto článku. K čemu slouží zákoník práce a kdy máme právo na neplacené volno a má právo nám dát zaměstnavatel neplacené volno ?

Zákoník práce upravuje pravidla práce

Zákoník práce upravuje podmínky a pravidla práce pro zaměstnance i zaměstnavatele. Zákoník práce pokrývá všechny možné situace ohledně pracovních věcí, dozvíte se na jak dlouhou dovolenou máte nárok, jaké přestávky na jídlo musí být v práci a spoustu dalších důležitých informací ohledně práce. Spousta lidí, kteří pracují jako zaměstnanci zákoník práce vůbec neznají, nemohou se pak v případě dožadovat svých práv, protože svá práva neznají. Zákoník práce musí studovat až zpětně a to je často již pozdě.

Zákoník práce – zaměstnavatel nesmí vyhlásit neplacené volno

Neplacené volno by vždy mělo vycházet od vás, pokud tedy vy nebudete chtít neplacené volno, tak je vám zaměstnavatel nemá právo nutit. Spousta firem dává lidem neplacené volno, když mají zrovna málo zakázek a nemají pro lidi práci. Lidé často neznají svoje práva a tak s tím radši souhlasí, ale pokud s tím nebudete souhlasit tak vám prostě neplacené volno nemohou dát.

Zákoník práce a neplacené volno příklady

Zákoník práce upravuje pravidla pro neplacené volno. Neplacené volno můžete využít v těchto případech:

  • Při vlastní svatbě máte právo na dva dny volna. Den obřadu máte placený, ale druhý den již se jedná o neplacené volno
  • Účást u poradu je také neplacené volno
  • stěhování se také řadí mezi neplacené volno
  • Hledání nového zaměstnání, když vám dobíhá smlouvá patří také mezi neplacené volno
Štítky

One Comment

  1. Dobrý den,prosim vás o radu,kde zjistit zdali mam nárok na neplacené volno po dobu minimálně jednoho měsíce?Důvod:nezaopatření dítěte…Děkuji Marcela

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close