Důchody

Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet

Kdo se dostane do důchodového věku a splní několik základních podmínek určených Českou správou sociálního zabezpečení, ten má nárok na výplatu důchodu. V tom případě si samozřejmě může vybrat, jakým způsobem chce důchod pobírat, případně své rozhodnutí může kdykoliv změnit.

Někteří senioři nevědí, jak si s bankovním účtem poradit.

Někteří starší lidé jsou poněkud staromódnější a nedůvěřují bankám a podobným institucím. Zaprvé se bojí, že o své uložené peníze přijdou, protože jim je někdo vytuneluje, zadruhé je pro seniory mnohdy komplikované používat debetní kartu, vybírat hotovost v bankomatu a podobně. O internetovém bankovnictví ani nemluvě. Proto si svůj důchod, kterým jim každý měsíc pravidelně chodí, nechávají vyplácet v hotovosti. To lze dvěma způsoby – buď jim pošťák přímo na jejich domovské adrese v určený den přesnou částku v hotovosti vyplatí, nebo obdrží složenku. S ní se mohu vydat na jakoukoliv pobočku České pošty, kde je jim částka bez problémů vyplacena a oni si své peníze mohou ukrýt doma a nakládat s nimi dle své libosti.
Někteří senioři jsou ovšem modernější a pro výplatu důchodu využívají banky, respektive bankovní účet. Pokud k nim dosud nepatříte, ale máte o to zájem, poradíme vám, jak zařídit výplatu důchodu poukazem na účet.

Zřiďte účet

V první fázi je třeba mít bankovní účet. U které banky, to si můžete samozřejmě sami vybrat. Stačí jen zajít na pobočku a vše spolu s pracovníkem banky zařídit, načež obdržíte platební kartu, případně hesla do svého internetového bankovnictví. Pak už si se svým účtem můžete nakládat dle libosti (a dle pravidel banky).

Oslovte ČSSZ

Důchod vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení. Pokud jste dosud pracovali a o důchod teprve žádáte, můžete si o vyplácení na svůj účet požádat okamžitě. Pokud důchod dosud dostáváte jinou cestou, můžete využít oficiální tiskopis nazvaný Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet. Ten obdržíte buď na pobočce úřadu, případně ho naleznete na jeho webových stránkách ke stažení. Do příslušných kolonek vyplníte základní údaje o žadateli (tedy o sobě) a formulář odevzdáte úředníkům, kteří změnu zařídí. Ještě předtím ale musíte s tiskopisem zajít do banky, kde vám ho musejí potvrdit a ověřit, že jde skutečně o váš účet (aby nedošlo k podvodu).

Výplata na jiný účet

Existuje tu ještě jedna možnost. Pokud nemáte svůj bankovní účet, nechcete si ho zřizovat, ale přesto je pro vás vyplácení důchodu touto cestou pohodlnější, můžete využít bankovního účtu svého partnera. ČSSZ totiž má ještě formulář nazvaný Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky) v České republice. Do kolonek tohoto tiskopisu vyplníte údaje o sobě jako žadateli a níže i údaje o vašem partnerovi, který je majitelem daného bankovního účtu. Přidáte oba podpisy a žádost odevzdáte pracovníkům České správy sociálního zabezpečení, kteří vše zařídí.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close