Hypotéka

Žádost o vyčíslení zůstatku hypotéky

Hypoteční úvěr se od klasického spotřebního úvěru liší jak svou podstatou, tak hlavně délkou doby, po kterou má být splácen. Pokud už čerpáme hypotéku, pak ji splácíme třeba i třicet let. V podstatě většinu našeho aktivního života.

Během této dlouhé doby může nastat celá řada životních situací, kdy budeme muset přistoupit k prodeji nemovitosti – rozvod, stěhování, potřeba větší nemovitosti, nebo i ztráta zaměstnání a zhoršená finanční situace rodiny. Abyste ale mohli zaúvěrovanou nemovitost prodat, pak musíte banku požádat o vyčíslení zůstatku hypotečního úvěru. A to ve většině případů není zadarmo.

Některé banky vystaví potvrzení zdarma, některé jej však zpoplatňují částkou v rozmezí 500 Kč až 1 500 Kč a více. Pak také záleží, zda se jedná o poplatek včetně DPH či bez započtení DPH. Banky poplatek odůvodňují tím, že v případě vystavení potvrzení o zůstatku hypotéky bance vznikají náklady spojené s administrativou samotného vyčíslení, ale také se závazkem banky k výmazu zástavního práva k nemovitosti.

Potvrzení o výši stávajícího dluhu budete potřebovat také v situaci, kdy se rozhodnete svou hypotéku refinancovat.

Poplatky u bank

Air Bank

V sazebníku banky je uvedeno, že předčasné splacení je zdarma, lze tedy usuzovat, že tedy i vyčíslení nebude zpoplatněno. Nicméně pokud byste chtěli hypotéku refinancovat, a to mimo výročí fixace, pak bude naúčtován poplatek dle úvěrové smlouvy.

Porovnejte si výši úroků u jednotlivých hypotečních bank. Vyplňte prosím níže uvedený formulář:

Česká spořitelna

Klienti České spořitelny budou hradit poplatek za vystavení potvrzení o výši zůstatku hypotéky dle toho, zda došlo ke sjednání hypotečního úvěru nebo ke změně pevné úrokové sazby do 30.11.2016. Tito lidé zaplatí 500 Kč. Pokud došlo ke sjednání úvěru či změně pevné sazby po uvedeném datu nebo se jedná o úvěr s proměnnou úrokovou sazbou sjednaný do 30.11.2016, pak je potvrzení vystaveno zdarma.

ČSOB

Banka ve svém sazebníku pro smlouvy uzavřené od 1.12.2016 uvádí poplatek „Vystavení prohlášení o podmínkách vzdání se zástavního práva nebo o vzdání se zástavního práva formou písemného prohlášení“. Výše poplatku je 1 000 Kč / úkon a k tomu ještě správní poplatek. Dále je v sazebníku uveden poplatek „Zaslání pokynu k výmazu zástavního práva z katastru nemovitostí“ ve výši 500 Kč plus samozřejmě správní poplatek.

Equa bank

Na webových stránkách je v sazebníku uveden poplatek „Ukončení zástavního práva nebo jiného práva (včetně pokynu k výmazu z katastru nemovitostí)“. Klient zaplatí 500 Kč a k tomu správní náklady katastru (1 000 Kč).

Fio

Klienti Fio mohou u vystavení potvrzení požádat zdarma (Vystavení bankovní informace o zůstatku ke stanovenému datu“).

mBank

Čerpáte-li u mBank hypoteční úvěr mHypotéka nebo mHypotéka Light, pak v případě požadavku na vyčíslení zůstatku uradíte poplatek ve výši 1 000 Kč. V sazebníku jej naleznete pod označením „Vyhotovení a zaslání bankovní informace o zůstatku úvěrového účtu ke stanovenému datu na žádost klienta k mHypotéce/mHypotéce Light“.

Moneta

V sazebníku banky se bohužel nepodařilo dohledat konkrétní poplatek za vystavení potvrzení o zůstatku dluhu. Je zde informace o předčasném splacení, a to v závislosti na tom, zda se jedná o úvěry sjednané před datem 30.11.2016 a po něm. Pak je zde poplatek „Podání návrhu na výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí“ ve výši 1 000 Kč.

Komeční banka

Pokud klient požádá o vyčíslení zůstatku, pak bance uhradí poplatek ve výši 1 250 Kč a k tomu ještě 21 % DPH.

Raiffeisen Bank

Dle platného sazebníku banky byste v případě své žádosti o vyčíslení zůstatku měli zaplatit částku 500 Kč, a to již včetně DPH (21 %). Poplatek je v sazebníku uveden jako Vystavení potvrzení, vyjádření, informace, souhlasu či jiného dokumentu na žádost klienta“.

Sberbank

Klienti Sberbank za potvrzení zaplatí poplatek ve výši 750 Kč („Vystavení potvrzení o výši zůstatku na úvěrovém účtu“).

UniCredit Bank

Ani v případě UniCredit Bank se nepodařilo v sazebníku dohledat konkrétní poplatek za vystavení potvrzení. Je zde uvedena položka „Zajištění výmazu zástavního práva“. Poplatek je 500 Kč plus správní poplatek ve výši 1 000 Kč.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close