Žabinec v rybníku
Koupat se v rybníku, jehož povrch je porostlý žabincem, není nejlepší nápad. Kde se ale tato rostlinka bere, proč se jí ve stojatých vodách tak daří a jak moc je žabinec v rybníku zdravotně závadný? To vše vám prozradíme.
Ačkoliv všichni známe název žabinec, tak se nejedná o skutečné jméno této rostlinky s drobnými lístky. Je to jen její lidový název a správě se jmenuje okřehek menší. Dobrou zprávou pro majitele rybníků, zahradních jezírek nebo lesních tůní je, že žabinec je jednoletá rostlina. S příchodem zimy tak začne hynout a z povrchu vody zmizí. Do té doby vám ale může nadělat vrásky na čele.
Jak se zbavit žabince v rybníku?
Pokud vám žabinec v rybníku nebo jezírku vadí, můžete se pokusit začít s ním bojovat. U menších vodních ploch to možná půjde ručně a dokážete ho vychytat například hustým sítem. Rybáři doporučují i přirozenou likvidační cestu, jíž je vysazení amurů bílých. Ti prý žabinec milují, a pokud jich do vody dáte dostatek, tak ho budou žrát. Třetí častou možností je využití čerpadla, které bude vodu v rybníce nebo jezírku točit, nenechá ji stojatou, okysličí ji a znemožní tak žabinci prosperovat.
Žabinec je přínosný
Faktem ale je, že žabinec likvidovat nemusíte. Není totiž zdravotně závadný a jen vypadá nehezky na pohled. Zvířatům ale prospívá. Slouží jako potrava divokým kachnám a některým druhům ryb, jak už jsme zmiňovali výše. Jeho největším pozitivem ale je, že dokáže doslova pohlcovat a rozkládat pesticidy a těžké kovy. Pokud se tak do rybníku nebo tůně dostanou kvůli dešti z polí nebo odpadní vody právě tyto nebezpečné látky, žabinec pomůže s jejich likvidací.
Biotopy se žabincem
Pokud tak někde narazíte na rybník porostlý žabincem a se zhnusením se k němu otočíte zády, měli byste si uvědomit, že to možná není jen zanedbaný a opuštěný rybníček. Možná jeho majitel nechává žabinec růst cíleně. Existují totiž takovéto biotopy, kde je žabinci cíleně umožňováno růst, aby napomáhal živočichům žijícím v okolí.
Celosvětově rozšířený žabinec
V České republice se žabinci daří v téměř jakékoliv stojaté nebo pomalu tekoucí vodě. A to jak v nížinách, tak i v chladnějších oblastech. Je to ale běžná a hojně rozšířená vodní rostlina i ve světě. Najdeme ji v Asii, Americe i v Africe. Jen na Antarktidě se mu nedaří. Často se objevuje i mezi dalšími vodními rostlinami a není důvod bojovat s ním – tedy pokud vám nezamoří zahradní jezírko.
Listy nejsou listy
Na povrchu vodní hladiny vidíme žabinec jako droboulinké lístky. Ve skutečnosti to ale listy nejsou, jsou to části lodyhy, tedy stonku této rostliny. Správně jde o takzvanou stélku, kterou se vyznačují třeba i houby nebo řasy. A každá tato stélka žabince má svůj vlastní kořínek. Může ale začít i kvést. Vytváří obvykle květenství, tedy soubor až tří květů, které se ukrývají v nenápadném lupínku a chybí jim typické okvětí. Proto si laici obvykle ani nevšimnou, že žabinec kvete. Následně se na něm může objevit i plod, který je kupodivu suchý je to jakýsi měchýřek. V něm se ukrývá až pět semen, jimiž se tato zajímavá vodní rostlinka může nadále rozmnožovat.
Léčivý žabinec
Ačkoliv žabinec považujeme často spíš za nepřítele, tak faktem je, že má i různé léčivé účinky. Pokud droboulinké rostlinky žabince vylovíte z vody, můžete z nich připravit speciální tinkturu. Je ale možné i vyvařit je a vzniklý nálev pít třeba jako čaj. Pokud vás trápí ucpané dutiny nebo rýma, můžete právě tinkturu z žabince používat pro propláchnutí nosu – samozřejmě bez částí rostliny. Někdo si jím léčí chronickou rýmu, jiný ho používá při polypech v nose. Jedná se o jednu z důležitých součástí homeopatické léčby. Také se často zmiňují jeho močopudné účinky, takže pokud si ho dáte namísto čaje, neměli byste se hned záhy vydávat na cesty.
Foto: Pixabay