Za jak dlouho se vstřebají stehy
Větší tržné nebo řezné poranění se typicky po ošetření zašívá. Existují ovšem dva základní typy stehů – vstřebatelné a nevstřebatelné. Ty první po nějakém čase samy doslova zmizí, zatímco ty druhé po určité době musí odstranit přímo lékař. Za jak dlouho se vstřebají stehy a jak to s nimi vlastně funguje?

Takzvané vstřebatelné stehy jsou speciální vlákna, která se po určitém čase doslova rozpadají. Ale ne v jakémkoliv prostředí a ne vždy za stejně dlouhou dobu. Záleží proto vždy na typu poranění, druhu materiálu použitého na výrobu vstřebatelných vláken a na druhu použitých stehů. Proto se na otázku, za jak dlouho se vstřebají stehy, nedá jednoznačně odpovědět. Může to být 3 týdny, může to být 40 dní – ale může to být klidně i více než půl roku.
Přísné podmínky výroby
Vstřebatelné stehy jsou velmi specifické v tom, že v těle pacienta zůstávají. Sice se rozpadnou a zmizí, ale jejich zbytky se dostanou do organismu. A proto musí být jisté, že nenadělají více škody než užitku. U výroby vstřebatelných vláken proto platí mnohem přísnější hygienické podmínky a stehy všívané do těla zraněného musejí být stoprocentně sterilní. Jen díky tomu lze předcházet vzniku zánětu, který by celý proces hojení zkomplikoval. Právě vstřebatelné stehy se přitom používají proto, aby proces hojení urychlily. Jelikož není nutné je vyndavat a znovu tak částečně jitřit ránu, hojení je často rychlejší.
Za jak dlouho se vstřebají stehy?
Jak už jsme zmínili, doba vstřebání tohoto typu stehů závisí především na jejich materiálu, ale i na typu stehů. A také na místě, které je jimi šito. U drobných povrchových poranění mohou stehy zmizet v řádu dnů. Ale třeba při šití v dutině ústní jim to trvá několik týdnů – příliš rychlé vstřebávání by totiž mohlo způsobit znovuotevření ještě nezhojené rány. V průměru se většina vstřebatelných stehů rozpadne za 2 až 3 týdny. Ale může jít třeba i až o 240 dnů. Pokud vám tedy lékař šije ránu těmito vlákny, nejlepší je zeptat se přímo jeho, za jak dlouho se vstřebají stehy.
Dělení vstřebatelných stehů
Aby i lékaři měli přehled, za jak dlouho se vstřebají stehy, je potřeba, aby při šití sáhli po těch správných. Za tím účelem se vstřebatelná vlákna rozdělují na takzvaná krátkodobá, střednědobá a dlouhodobá. To naznačuje délku doby potřebnou pro jejich rozpad. Jsou sice vždy vyráběna z biologických materiálů, ale čas jejich rozpadu se různí. Pokud by se začaly rozpadat příliš brzo, působilo by to komplikace. A stejně tak není vhodné dávat pacientovi vlákna, která budou příliš dlouho pevně držet a budou mu po čase vadit.
Zbylý steh
Pokud máte ránu šitou klasickými stehy, budete muset po několika dnech absolvovat kontrolu, při níž vám stehy budou zpravidla přestřiženy a vytaženy. U vstřebatelných stehů se toto nedělá. Nicméně, i tak se může stát, že nějaký steh je nečekaně odolný a že se ne a ne rozpadnout. Pokud se vám to přihodí a zjišťujete, že vlákno máte na těle už nepříjemně dlouho, je vhodné vyhledat lékaře, který vás ošetřoval. Nebo si zkrátka zajít na chirurgii. S sebou si vezměte poslední lékařskou zprávu a zkonzultujte přímo s chirurgem, jestli je to normální a jestli ještě čekat. Pokud lékař dozná, že steh už v místě není potřeba a jen se nedopatřením nerozpadl (nebo vám třeba předchozí lékař omylem jeden klasický steh nevytáhl), pravděpodobně ho odstraní.
Bolí vstřebatelné stehy?
Jakékoliv stehy samy o sobě nebolí. Jedná se o vlákna, která vám budou chvíli život znepříjemňovat tím, že mohou pnout a mohou vám vadit. Pro hojení jsou ale naprosto nezbytná. Jediné, co bolí, je šití. Záleží ale na místě, které je šito. Lékař vám oblast lokálně umrtví (pokud tedy šití neprobíhá v celkové anestezii) a následně ho zašije. Takže bolet může samotné šití, pokud je místo nedostatečně umrtveno. Následné vytahování stehů už je pak zcela bezbolestné a navíc je velmi rychlé. V ideálním případě lékař nastřihne krajní steh a jedním tahem vytáhne celé vlákno. U vstřebatelných stehů vás navíc čeká jen šití, vytahování už ne.
Foto: Pixabay