Jak šetřit peníze

Výpočet spotřeby elektřiny

Spotřeba elektrické energie je u každé domácnosti, ale i podnikatelského subjektu velmi důležitá. Patří totiž mezi tradiční výdaje, se kterými je zapotřebí počítat. V domácnostech je tato spotřeba nejčastěji součástí plateb Sipo anebo jiných standardních trvalých příkazů. Lidé s částkou za elektřinu musí počítat, a to při nejrůznějších pravidelných platbách. Mnohdy se platí za elektřinu ve čtvrtletních intervalech a mnohdy také v měsíčních. Existují ale i subjekty, které platí za elektřinu v ročním intervalu. I tak je velmi důležité vědět, jaké aspekty brát v potaz, když potřebujete spočítat spotřebu elektřiny. O faktu, že je jich poměrně hodně, se následně přesvědčíme.

Ukazatel energetické náročnosti poradí

V první řadě je třeba dbát na energetické ukazatele, které jsou znázorněny na všech spotřebičích, které se dnes již standardně využívají. Jmenovat bychom mohli především spotřebiče v kuchyni, mezi které se řadí trouba, sporák anebo lednice či myčka nádobí. Všechny zmiňované spotřebiče jsou označeny energetickými štítky znázorněnými jednotlivými písmeny, a to od počátku abecedy až zpravidla po písmeno D. U nejnižší energetické náročnosti se hovoří také o znaméncích +, které jsou ještě navíc přidávána za písmeno A. Je vcelku jasné, že písmenům mimo A je zapotřebí se spíše vyhnout a volit právě A s největším počtem znamének plus.

Jednoduchý výpočet spotřeby elektrické energie

Velmi důležitým aspektem při výpočtu elektřiny je také příkon uváděný na veškerých spotřebičích. V podstatě každý spotřebič jej má uveden ve Wattech. Uváděna bývá i zkratka W. Pokud tento údaj budete znát, pak vám bude jasné i to, jakou spotřebu elektřiny budou mít tyto produkty během svého fungování. Klidně lze uvést i velmi jednoduchý příklad výpočtu spotřeby elektřiny například televize, která bude mít uveden příkon 50 W. Bude-li televize v provozu 5 hodin za den, pak se bude rovnat spotřeba 0,25 kW za den. Vypočítat si tak budete moci velmi pohodlně i celkové náklady na průměrný provoz televize za roční období.

Spotřebu elektřiny lze snížit

Průměrnou spotřebu elektřiny není problém snížit, a to především minimálním používáním nejrůznějších spotřebičů. Není také od věci myslet i na nejmodernější druhy žárovek. Pokud si pořídíte LED žárovky místo klasických vláknových, stoprocentně se setkáte s tím, že ušetříte nemalé finanční prostředky. Za klasickou vláknovou žárovku sice zaplatíte minimální finanční částku při koupi, nicméně provoz je oproti z hlediska pořízení několikanásobně dražší LED žárovce mnohem nákladnější. Ušetřit je možné ale klidně i tím způsobem, že si pořídíte fotobuňky u venkovních svítidel a u světel, která jsou třeba na chodbě a využívají se pro noční osvětlení.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close