Sociální dávky

Výplatní termíny sociálních dávek

Existuje celá řada sociálních dávek, od podpory v nezaměstnanosti přes příspěvky na bydlení až po rodičovský příspěvek. Kdokoliv je pobírá, ať už výjimečně či dlouhodobě, ten by samozřejmě kromě výše své dávky rád znal i termín, kdy mu peníze přijdou na účet (nebo složenkou). Kdy tedy chodí sociální dávky?

Sociální dávka je většinou životně důležitým příjmem.

Ve většině případů je obvyklé, že sociální dávka patřičnému člověku chodí mezi cca 10. a 14. dnem v kalendářním měsíci. Jeden konkrétní den nelze určit, protože může zrovna vyjít na víkend či svátek, kdy banky peníze nepřevádějí. A také není možné všem pobírajícím vyplatit dávku v jednom konkrétním termínu. Pokud vám ovšem nějaká sociální dávka náleží, je už dávno po půlce měsíce a vaše peněženka zeje prázdnotou, měli byste se obrátit na příslušný úřad či ještě lépe jeho odbor, který vyplácení sociálních dávek zajišťuje. Zvláště pokud jste v evidenci noví, může dojít k omylu a peníze nepřijdou (často i kvůli nějaké chybě v systému či chybě z vaší strany) – ale když se ozvete, dá se vše rychle vyřešit a o své peníze rozhodně nepřijdete.

Jak se vyplácejí

Jak už jsme naznačili výše, k výplatě sociálních dávek slouží hned několik cest. Nejobvyklejší jsou zejména dvě – platba dávky formou zaslání na bankovní účet žadatele, což probíhá pro vás zcela bezstarostně a peníze máte k dispozici ihned po odeslání. Drouhou variantou bývá vyplacení dávky formou složenky, která vám přijde do schránky. S tou ale samozřejmě do obchodu na nákup jít nemůžete. Nejprve se tak musíte vydat na některou z poboček České pošty, kde vám pracovníci za přepážkou složenku „vymění“ za hotovost, jež je na ní uvedena.
Někdy je ještě možné vyplácení v hotovosti, a to po domluvě s Českou poštou (například někteří senioři si nechávají vyplácet důchod od pošťáků), případně některé úřady vyplácející sociální dávky mají pokladny, kde vám příslušný pracovník vaše peníze taktéž vydá hotově. Je nutné se na to ale včas informovat na příslušných místech.

Co dělat, když nepřijdou peníze

Jak už jsme naznačili výše, může se stát, že očekávaná sociální dávka nepřijde. Není vhodné vzdávat se a mávnout nad tím rukou, většinou jde totiž o velmi nutnou částku k pokrytí části rodinného rozpočtu, bez níž se nejspíš neobejdete. Nejlepší je co nejdříve zavolat na infolinku a zeptat se, jestli vám peníze už byly zaslány. Pokud zjistíte, že ne, pracvník infolinky vám sdělí i důvod – například jste chybně vyplnili tiskopis žádosti o dávku, chybí v něm nějaký důležitý údaj, nebo úřad zjistil, že už vám dávku z nějakého důvodu nebude dál vyplácet (což by vám ovšem měl oznámit písemně). Úplně stejně se můžete informovat i e-mailem nebo také osobně na pobočce příslušného úřadu, který vám má dávku vyplácet (nejčastěji Česká správa sociálního zabezpečení, případně Úřad práce).ě

Štítky

One Comment

  1. Dobrý den, do dnešního dne mě nepřišla nemocenská. Můžete mi prosím sdělit za jak dlouho mi přijde.Děkuji Brigita

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close