Praktické

Výměna poškozené SPZ

Registrační značka automobilu je obvykle dost odolná a běžným používáním vozidla ji příliš nepoškodíte. Ale jakmile se stanete účastníkem nehody, odnese to většinou právě i státní poznávací značka. Nejjednodušší je proto požádat o vydání nové.

Registrační značka může přežít i vaše auto – nebo také nemusí.

Pokud poškození není přílišné, můžete si zahrát na domácí kutily a prohlubně vyklepat a značku si vyspravit. Nebo někdy stačí jen zakoupit si nový plastový držák, pokud se vám ten současný poškodil – jiné přidělávání značky na vůz není dovolené. Ale pakliže dojde k nevratnému poškození SPZ, dlouho neváhejte a zajděte si pro novou. A je přitom jedno, zda jde o značku umístěnou na přední části vozu, na zadní části a nebo na nosném zařízení, případně na motorce.

Kde zařídit

Pakliže sháníte novou státní poznávací značku, vydejte se na úřad vaší obce (ovšem úřad musí mít rozšířenou působnost a jeho součástí tak musí být i registr vozidel – pokud není, musíte například až na magistrát vašeho města). Nezapomeňte s sebou vzít poškozenou značku, kterou budete muset odevzdat. K tomu, aby vám byla vydána nová, musíte nejprve vyplnit formulář, který na úřadě obdržíte. Tiskopis se nazývá „Žádost o vydání tabulky s registrační značkou“ a je nutné na něm vyplnit informace o majiteli daného vozidla a také o vozidle. Připojíte podpis a datum a žádost odevzdáte úředníkům.

Kolik to stojí

Jistě nečekáte, že tato akce bude zdarma. Výměna poškozené registrační značky za novou vás bude stát 600 korun. Tento správní poplatek se přitom vztahuje jen na jeden kus státní poznávací značky – pokud potřebujete vyměnit obě, připravte si 1 200 korun. A to pořád ještě není všechno – pokud je nutné zapsat změnu do dokladů vašeho vozidla, také to není dobročinná akce daného úředníka – zápis vás vyjde na dalších 50 korun.

Co s sebou

Jak už jsme uvedli výše, pokud žádáte o výměnu SPZ, musíte si s sebou vzít tu starou a odevzdat ji. Stejně tak je nutné mít požadovanou sumu, aby vaše žádost mohla být vyřízena. Kromě toho s sebou vezměte i svůj občanský průkaz, aby mohla být potvrzena vaše totožnost. Aby byla prokázána existence vozidla, přineste s sebou i technický průkaz a také osvědčení o registraci vozidla – oboje vám zase bude vráceno. Problém může nastat, pokud nejste vlastníkem vozidla, na které chcete získat novou poznávací značku. V tom případě můžete o výměnu samozřejmě také požádat, ale musíte s sebou mít také plnou moc vlastníka, která ovšem nemusí být úředně ověřena.

Jak dlouho to trvá

Novou státní poznávací značku samozřejmě nedostanete do ruky okamžitě, její výroba chvíli trvá. Úřady na vyřízení vaší žádosti a zhotovení nové značky mají klasickou lhůtu – 30 dní. Je možné, že značka bude hotová dřív a vy si ji vyzvednete třeba už za týden, ale raději s tím nepočítejte.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close