Banky

Výměna kovových mincí v bance

Snad každý z nás měl jako malé dítě své prasátko, kam si střádal korunku ke korunce. Někdo v tomto pokračuje i v dospělosti. Tu je to dvaceti koruna, tu pěti koruna, jindy dokonce padesátka. Drobné, kterým ani nevěnujeme pozornost. Když se ale nastřádají, může z nich být docela pěkná suma.

Co si ale počít s velkým množstvím kovových mincí? První variantou je návštěva obchodu. Buď použijete mince pro placení, nebo pracovníka prodejny požádáte o směnu mincí za papírové bankovky. Lze očekávat, že prodejce bude ve většině případů jedině rád.

Druhou variantou je návštěva banky. Zde ovšem není výměna vždy úplně zadarmo, resp. je zadarmo, ale jen za určitých podmínek. Mince musí být roztříděné dle nominální hodnoty a počet jednotlivých mincí nesmí překročit 100 ks. V opačném případě účtují banky poplatek.

Níže přinášíme přehled podmínek výměny mincí u konkrétních bank.

Česká spořitelna

Výměna mincí v Kč do 100 ks každé nominální hodnoty je zdarma. Jestliže je počet kusů vyšší, pak zaplatíte poplatek ve výši 7 %, min. 125 Kč.

ČSOB

Stejně jako v případě České spořitelny i ČSOB klientům umožňuje výměnu mincí jedné nominální hodnoty do 100 ks zdarma. Je-li mincí více, klient uhradí poplatek 3 % z přijaté částky převyšující 100 ks dané nominální hodnoty. Minimální výše poplatku je 100 Kč.

Fio banka

Fio banka vymění mince jedné nominální hodnoty zdarma, nepřesáhne-li jejich počet 100 ks. V opačném případě klient zaplatí 20 Kč za každých započatých 50 ks převyšujících prvních 100 ks.

Pokud byste u banky chtěli vyměnit netříděné mince, pak mimo výše zmíněného poplatku byste uhradili také 50 Kč za každých započatých 15 minut práce.

Komerční banka

V případě Komerční banky je možné mince do 100 ks vyměnit zdarma. Nad 100 ks klient hradí 3 %, minimálně však 100 Kč.

MONETA

V sazebníku banky je uvedena informace pouze v souvislosti s vkladem na účet. Poplatek se pak odvíjí od toho, zda vkládáte roztříděné či neroztříděné mince, v jakém množství a na jaký typ účtu.

Poštovní spořitelna

Budete-li vyměňovat peníze u této banky, tak do 100 ks mincí jedné nominální hodnoty nezaplatíte nic navíc. V případě většího počtu je účtován poplatek 3 % z přijaté částky převyšující 100 ks dané nominální hodnoty. Minimální výše poplatku je 100 Kč.

Raiffeisenbank

U banky platíte za výměnu pouze tehdy, převýší-li počet kusů mincí hodnotu 100. Výše poplatku je stanovena na 3 % z přijaté částky převyšující 100 ks mincí příslušné nominální hodnoty, min. 100 Kč.

Sberbank

Klienti u Sberbank zaplatí 4 %, minimálně však 400 Kč, pokud vyměňují mince, a to ve vyšším počtu než 100 ks.

UniCredit Bank

Banka účtuje poplatek za výměnu mincí až od počtu více jak 100 ks, stejně jako všechny ostatní banky. V případě, že se jedná o roztříděné mince, činí poplatek 5 % z přijaté částky převyšující 100 ks mincí příslušné nominální hodnoty, min. 100 Kč. U neroztříděných mincí je poplatek vyšší – 10 % z přijaté částky převyšující 100 ks mincí příslušné nominální hodnoty, min. 100 Kč.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close