Výkup žaludů
Když jdeme na procházku nebo třeba na houby do lesa, míjíme nespočet různých druhů stromů. Pokud se neživíte botanikou nebo to není váš koníček, tak si jednotlivých stromů asi příliš nevšímátme. Prostě strom jako strom. Ale pokud máte nouzi o peníze nebo byste si rádi nějakou tu korunu přivydělali, měli byste být mezi stromy pozornější.
Všichni si jistě pamatujeme na školní sběr papíru, kdy každé dítě poctivě nosilo balíčky novin a hrdě tak přispívalo škole. To se dělá dodnes a přivydělávat sběrem papíru si můžete i sami. Jenže prodávat se dá i mnoho dalších surovin a nejen těch – leckde vykupují například i bylinky, sušené plody či plody různých stromů. Tak se na to podívejme blíž.
Žalud, kam se podíváš
Sbírat suroviny (sklo, papír atp.) je celkem časově náročné a záleží na tom, jak často nakupujete a za jak dlouho jste schopni nasbírat rozumné množství. U plodů stromů to je mnohem jednodušší. A teď, když se blíží podzim, by byl téměř hřích toho nevyužít. Na mnoha místech se vykupují zejména žaludy (ty, pro ty méně botanicky znalé, rostou na dubu), ale vykupují se například také kaštany či bukvice. Stačí se podívat na internet, kde je nejbližší sběrna, ale nemusíte se bát, že žádnou nenajdete, po republice jich je nespočet.
Co přesně sbírat
Nemyslete si, že vezmete pytel a hrábě a nacpete dovnitř vše, co vám přijde pod ruku. Při sběru musíte být poctiví a skutečně sbírat. A to navíc ne vše – červivé a plesnivé žaludy vám u výkupu nevezmou. Takže jen ty pěkné, podlouhlé, alespoň dva centimetry dlouhé, suché a nenaklíčené. A sbírejte je jen z dubu zimního.
Jak poznáte dub zimní, když všechny vypadají stejně? Nejlépe podle jeho plodů – žaludy z tohoto druhu jsou hnědé. Pokud natrefíte na načervenalé žaludy podobné tvarem soudečkům, tak ty jsou z dubu červeného a nevykupují se.
Výkupní ceny
Ceny se liší podle toho, kde prodáváte. Někde se pohybují jen okolo 10 korun za kilogram, ale některé výkupny vám nabídnou klidně i 40 korun za kilogram (tolik nabízejí například Lesy města Brna). Pokud chcete sbírat žaludy a udělat tím dobrý skutek, tak se čas od času pořádají různé soutěže, do nichž se mohou zapojit základní školy, které díky svým žákům sbírají žaludy a pak je prodají. Peněžní částka, jíž škola získá, je zde však výrazně nižší (naposledy to byly pouhé 4 koruny za kilogram).
Co ještě sbírat
Jak už jsme naznačili výše, nemusíte sbírat jen žaludy. Když vás to začne bavit a najdete si dobré místo, můžete tam vysbírat téměř vše, co spadne ze stromů na zem. Vykupují se hlavně kaštany a bukvice. Bukvice sbírejte z buku lesního a cena je zde výrazně vyšší než u žaludů – vyděláte si klidně i 300 korun za jedno kilo plavených bukvic.
U kaštanů je to jednodušší, protože jsou poměrně velké, a tak se sbírají velmi snadno. Nicméně výkupní cena je zde velmi nízká. Za kilo dostanete většinou okolo pouhých 3 korun.
Foto: Pixabay
kolik chcete bukvice a kolik davate za 1 kilo
Nevíte někdo, kde v okrese nymburk co v okolí poděbrad se vykupují zaludy
Predem dekuji za zprávu
Dobrý den kolik je vana za kg bukvic popřípadě kolik jich chcete děkuji Dřeňová
dobrý den chtěla bych se zeptat jestli někdo nevikupuje žalude Benátky nad Jizerou a okolí děkuji