Výkup vajec
Ceny všech potravin stoupají, a kdo je zvyklý pořizovat si bio potraviny a ty z domácích chovů, ten si připlatí ještě mnohem více. Proto se v současné době stále víc vyplácí stát na druhé straně této obchodní sítě – být prodejcem. A velký zájem je třeba o domácí vejce.
Pokud máte pár slepiček pro vlastní spotřebu vajec, tak o prodeji vajíček asi ani neuvažujete. Ale pokud máte prostory pro rozšíření chovu, tak se vyplatí zauvažovat nad tím a nadbytečná vejce prodávat. O výkup vajec je mezi veřejností velký zájem a za domácí vejce vám leckdo „utrhne ruce“. Když se totiž lidé dočítají, v jakém prostředí jsou chovány slepice, jejichž vejce přicházejí do supermarketů, zdají se být vejce od českých malochovatelů skvělým řešením, jak podpořit tato zvířata a přitom si pochutnat na kvalitních, výborných vejcích.
Výkupny vajec
Nic jako specializovaná výkupna vajec neexistuje, rozhodně ne pro malochovy. Pokud tedy nemáte několik stovek nosnic, musíte se o výkup vajec zajímat jinou cestou. A zájem o kvalitní domácí bio vejce je skutečně obrovský. Nemůžete je sice jakožto drobný chovatel dodávat do supermarketu, ale pokud máte vajec skutečně velké přebytky a sami je nespotřebujete, můžete se dohodnout třeba s nějakou menší prodejnou ve vašem okolí (například s masnou, řeznictvím a tak podobně), že jim budete vejce dodávat a oni je budou nabízet svým zákazníkům.
Prodej známým
Většina lidí, kteří mají více nosnic a vajec mají více než spotřebují, přebytky prodává či rozdává svým známým. O vejce je takový zájem, že jen málokdo je odmítne. Takže pokud nevíte, co s nimi, zkuste je nabídnout příbuzným nebo třeba kolegům v práci. Určitě se vám jich přihlásí tolik, že nebudete vejce ani stíhat nosit a všichni je budou chtít kdykoliv to bude možné. Cenu si určíte sami, buď finanční, nebo výměnou za něco jiného, nebo jen za úsměv – to je na vás.
Prodej cizím lidem
Vejce samozřejmě můžete prodávat komukoliv. V dnešní době stačí podat si inzerát na internetu nebo se přidat do nějaké skupiny na sociálních sítích a hned se o vaše vajíčka strhne boj. Cenu si můžete určit podle sebe, takže někdo prodává vejce za 5 korun za kus, jiný třeba až za 10 korun. A většinou je někdo koupí, pokud cena není příliš „přestřelená“.
Velmi zajímavou možností je také prodej vajec na farmářských či jiných trzích, kde je po nich také velká poptávka. Přitom tyto trhy se od jara do podzimu konají v každém větším městě a není problém zařídit si účast na nich přes jejich provozovatele.
Pravidla pro prodej vajec
Možná vám vrtá hlavou, jestli skutečně můžete jen tak bez jakýchkoliv oprávnění a povolení prodávat vejce, tedy přímý produkt od domácích zvířat, potravinu určenou k přímé spotřebě. Samozřejmě, určitá pravidla tu jsou. Leckdo je nedodržuje a mnoho soukromých prodejců vajec vůbec netuší, že by měli něco úředně řešit, než se do prodeje pustí. Ale je to rozhodně lepší, protože se tím vyhnete mnoha různým problémům.
Zákony
Detaily o možnostech prodeje vajec se dočteme zejména v Zákoně 166/1999 Sb., ve veterinárním zákoně v § 27a. A také ve vyhlášce č. 289/2007 Sb., o veterinárních a hygienických požadavcích na živočišné produkty. Tam stojí několik důležitých pravidel, která se týkají právě domácích vajec.
Drobný chovatel podle nich může vejce prodávat, a to v nejvyšším množství 60 kusů jednomu zákazníkovi týdně.
Dále platí, že váš zákazník je nesmí dále přeprodávat a musí je mít pouze pro svou vlastní spotřebu (o darování samozřejmě nic psáno není, ale pokud prodáváte vejce překupníkovi, může to být problém).
Co se týká daní, tak teoreticky prodej vajec danit nemusíte, zvlášť pokud se vejdete do limitu výdělku 20 000 korun ročně. Na druhou stranu – nikdo přesně nezjistí, kolik vajec jste prodali, protože faktury nikdo vystavovat nechce.
Foto: Pixabay