Peníze

Výkup jehňat

Přivydělat si v dnešní době můžete ledasčím. Někdo to zkouší na internetu, jiný chodí na brigádu – a kdo má dostatečné prostory a nebojí se chovu zvířat, ten si může přivydělat například i prodejem mláďat. Zajímavou možností je tak chov ovcí a následný prodej jehňat. Jenže kde výkup sehnat a vyplatí se to vůbec?

Co s velkým množství jehňat? Možností je výkup.

Kdo má jednu ovečku a pro radost si od ní nechá dvě či tři jehňata, ten něco podobného asi neřeší. Buď jehňata nechá vyrůst a chová je, aby mu spásaly pozemky, nebo je ve vhodný čas zabije a rodina má hody. Jenže to jsou malochovy. Kdo má ovcí hodně a jehňat od nich tím pádem také velké množství, ten si je logicky nemůže všechna nechat, protože by je buď neuživil (má příliš malou pastvinu), nebo by je ani nesnědl. Takže v úvahu přichází prodej – a to buď jednotlivým zájemcům, kteří si chtějí koupit jedno jehně, nebo se dají prodat i ve velkém – například na jatka. I když to milovíkům zvířat může připadat příšerné, jehněčí maso je oblíbené a řezníci ho musejí někde brát, aby ho mohli prodávat. Takže ideální je najít si nějaká jatka v okolí a poptat se, zda jehňata vykupují, za kolik a zda si pro ně mohou sami přijet nebo je musíte dovézt (což je v případě velkého množství zvířat dost komplikované). A důležité je také znát věk zvířat, kdy už jsou vhodná k prodeji a zpracování na maso (protože sotva narozená jehňata rozhodně neprodáte).

Zmasilá jehňata

Pokud se zajímáte o výkup jehňat, nejčastěji se dozvíte, že se vykupují takzvaně zmasilá jehňata. Z toho si už sami můžete udělat obrázek, jak má takové správné jehně vypadat – nemůže být kost a kůže ani příliš maličké. Ale zároveň už se nesmí jednat o dospělou ovci – některé firmy se samozřejmě specializují i na výkup ovcí, ale tam jsou jiné podmínky. Takže nejlepší je zavolat někam na jatka, případně na několik, a zeptat se na výkupní podmínky.

Prodej na chov

Pokud máte obyčejné ovce, nejspíš o moc víc možností než prodej na jatka nemáte. Ale můžete mít také „papírové“ ovce, tedy různá plemena, která se chovají pro různé jiné účely než na maso a jsou mnohem cennější. Taková jehňata můžete prodat dál na chov, zájem o ně může být i v zahraničí. Ceny jsou také výrazně vyšší než u obyčejných jehňat „bez papírů“.

Výkupní ceny

Výkupní ceny se liší obchodník od obchodníka. Může se stát, že jehňat je zrovna moc, a tak jsou ceny nízko, takže mnoho lidí váhá, jestli jehňata vůbec prodávat a jestli se jim to vyplatí. Některá jatka nabízejí ceny okolo 42 korun za kilogram, někde vám nabídnou například cenu 1 200 korun za kus. Ideální je poptat se u více vykupujících, případně se podívat i na zahraniční firmy.
Otázka je také s dopravou, protože jak už jsme naznačovali, například sto jehňat budete těžko vozit po třech kusech. Mnoho společností, které se zaměřují na výkup jehňat, tak nabízí vlastní dopravu, kde si pro jehňata sami přijedou. Když se jedná o velké množství zvířat, nemusejí jít hned na porážku, ale leckteré firmy mají vlastní stáj, kde zvířata ustájí a nechávají je tam dorůst, případně je posléze zabíjejí podle poptávky konkrétních klientů. Ale liší se to provozovatel od provozovatele.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button