Vodárna nevypíná
Pořídili jste si domácí vodárnu a měli jste radost, že jste konečně vyřešili problémy s vodou? Jenže každý stroj se může porouchat. Takže i s domácí vodárnou můžete zažít různé komplikace. Co třeba dělat, pokud vodárna nevypíná? Poradíme vám.
Domácí vodárna je zařízení, které přivádí vodu do vaší domácnosti. Neznalý člověk by na první pohled mohl říct, že je to obyčejné čerpadlo na vodu. Ale to není tak úplně pravda. Domácí vodárna je z části čerpadlo, ale zároveň na ní najdeme speciální expanzní nádobu na vodu. Právě proto je schopna udržovat si stálý tlak a nemusíte ji neustále pouštět a vypínat, jak je to nutné u běžného čerpadla na vodu. Domácí vodárny si lidé pořizují často na chaty, chalupy nebo do domů, u nichž je studna či vrt, ale chybí zdroj vody z vodovodního řadu.
Vodárna nevypíná
Za běžných okolností by domácí vodárna měla fungovat zcela automaticky, tedy bez vašeho dozoru nebo asistence. Tlak si udržuje sama, a když je přespříliš vysoký, vypne se. Ale leckdo už u domácí vodárny řešil zvláštní závadu – že vodárna nevypíná. Natlakuje se, ale vypadá to, jako by to nepoznala. Pak musíte zasáhnout vy, jinak by mohlo dojít ke zničení celého zařízení. Jenže to není únosné a nemůžete vodárnu hlídat pořád. Takže většina lidí udělá zkrátka to, že zavolají servisního technika. Což je dobré řešení a technik zpravidla závadu odhalí a opraví.
Hledání závady
Zajímalo by vás, proč vodárna nevypíná? Pokud se chcete pokusit opravit si ji svépomocí, můžete to zkusit. Faktem totiž je, že vodárna nevypíná, protože některá její součástka je vadná. Takže teoreticky stačí jen najít tento vadný díl a vyměnit ho za nový.
Nejprve se zaměřte na tlakový spínač. Obvykle je chyba v něm, protože tohle je právě ten díl, který hlídá stav tlaku. A když se rozbije, vodárna nevypíná. Tlakový spínač tedy demontujte a pohledem zkontrolujte. Pak se podívejte i na jeho okolí – možná jsou vstupy pro vodu zanesené, a právě proto spínač nefunguje, jak má. Takže vstupy pročistěte a vyzkoušejte, jestli vodárna začne fungovat. Pokud ne, možná je na čase tlakový spínač vyměnit.
Vadné čerpadlo
Jelikož je domácí vodárna poměrně složité zařízení skládající se z více různých částí, tak se ve druhé řadě zaměřte na čerpadlo. Zvlášť pokud už máte domácí vodárnu hodně let, je možné, že právě čerpadlo už dosluhuje. Nevydrží bohužel věčně. A pokud byla (nebo je) ve vrtu nebo ve studni příliš nízká hladina vody, mohlo to způsobit právě poškození čerpadla nebo neschopnost vodárny vypínat. V tom případě není jiné řešení než vyměnit čerpadlo za nové. A počkat na vyšší hladinu.
Trubičky
Pořád jste závadu neodhalili? V tom případě se zaměřte na trubičky, jimiž proudí skrze domácí vodárnu voda. Zejména trubička propojující tlakový spínač s tlakovou nádobou je hodně náchylná k ucpávání. A protože voda ve studni se může nedopatřením znečistit, je to dost častý problém. Řešení je naštěstí snadné. Trubičku demontujte, vyčistěte a pak vraťte na původní místo. Pokud byla ucpaná, velmi pravděpodobně to byl důvod, proč vodárna nevypíná.
Vadný stykač
Pořád jste nepřišli na to, kde je problém a proč vodárna nevypíná? V tom případě je tu ještě jedna možnost, která je dost častou příčinou této závady – vadný stykač. Pokud elektřině příliš nerozumíte, tak vězte, že stykač se skládá ze tří součástí – magnetické cívky, jádra cívky a kotvy. A když se porouchá některá z nich, přestane fungovat nebo funguje špatně. Velmi často jde o problém kotvy stykače. Občas stačí jen dotáhnout povolené šroubky a vše zase bude fungovat, jak má. Pokud ne, možná přišel čas na výměnu. Na tu byste si spíš měli pozvat odborníka, který elektrice rozumí a zároveň má zkušenosti s opravami domácích vodáren.
Foto: Pixabay