Železnice

Vlakem do Tater

Tatry jsou jedny z nejbližších velehor, které mohou Češi navštívit. Do Alp si netroufá každý, ale Tatry považujeme takřka za své – vždyť to není tak dávno, co jsme bývali součástí Československa, takže Tatry byly i naše. A když se rozhodnete udělat si výlet do tohoto pohoří, můžete ho uskutečnit takřka všemi dostupnými dopravními prostředky. Z České republiky se můžete do Tater dostat i vlakem.

Tatry milují zejména Češi, Slováci a Poláci.

Tatry se rozkládají na severu Slovenska a zasahují přes hranice státu až do Polska. Ze zeměpisného hlediska nejsou samostatným pohořím, ale jsou považovány za součást pohoří Karpaty, které je mnohem rozsáhlejší. Řadu turistů láká zdolat nejvyšší horu Tater, kterou je Gerlachovský štít s úctyhodnou výškou 2 654 metrů nad mořem. Pokud byste se do Tater dostali z Polska, tak tam můžete vylézt na nejvyšší horu z této strany, kterou je vrch Rysy, jenž se pyšní hned třemi vrcholy (dva vyšší přitom leží už na Slovensku, ten nejnižší je na polské straně hranice, ale i tak je nejvyšší horou Polska a měří 2 500 metrů nad mořem).

Cesta do Tater

Do Tater se samozřejmě můžete dostat po vlastní ose automobilem a pojmout jejich prohlídku jako dovolenou na Slovensku, přičemž automobilem si vždy dojedete přesně tam, kam chcete. Ale komu se nechce jezdit autem, protože cesta z Česka je přece jen poněkud zdlouhavá, ten se do Tater může vypravit i jinými dopravními prostředky. Jednou z variant je autobus, protože soukromí i státní dopravci vypravují z České republiky do oblasti Tater své autobusy, ale cesta je ještě zdlouhavější a stejně nepohodlná jako autem.
Proto je zajímavou alternativou vyrazit na Slovensko, respektive do Tater, vlakovým spojem. A není to nic složitého ani přespříliš nákladného – naopak, je to velmi pohodlné a cestu si můžete užít po svém.

Do Popradu

U cestování vlakem je jedna nevýhoda – nemůžete si zcela dle své libovůle vybrat, kam chcete jet. Musíte se řídit jízdními řády. Ale jelikož jsou Tatry oblíbeným turistickým cílem, vypravují České dráhy speciální vlak do Popradu. To je město, které je někdy nazýváno „Vstupní branou do Vysokých Tater“. Takže pokud chcete objevovat Vysoké Tatry, Poprad je skvělým místem, kde začít. Doveze vás tam přímý spoj, je možné jet lůžkovým vlakem přes noc a pokud zvolíte správný typ vlaku, tak existuje i možnost nechat si dopravit na Slovensko váš automobil (a právě Poprad je jedním z míst, kde může být automobil vyložen). Takže pak už můžete autem jezdit, kam se vám zachce a nejste odkázáni jen na místní hromadnou dopravu a své nohy.

Cesta vlakem

Když se rozhodnete vyrazit vlakem do Tater, zajděte si na kteroukoliv pokladnu na nádraží Českých drah, kde se informujete, kdy jede vhodný spoj, odkud a za kolik. Můžete si vybrat, jestli pojedete v lůžkovém vlaku na lůžku nebo na lehátku, což znamená rozdílný komfort a rozdílné ceny. Můžete si rovnou zakoupit i zpáteční jízdenku, případě skupinovou jízdenku pro více osob. Máte-li domácího mazlíčka, tak bohužel ten s vámi cestovat nesmí, a to ani v přepravce pro zvířata (lůžkový vlak k tomu není uzpůsoben).

Typy jízdenek

Do Popradu jezdí jakožto přímý spoj noční vlak, což má tu výhodu, že v podvečer nastoupíte, prospíte se a druhý den jste na Slovensku. Ceny jízdenek se liší podle toho, jestli pojedete první třídou, druhou třídou či takzvanou business class. Jiné ceny také platí pro dospělé, pro děti či seniory. Vše si můžete nastudovat přímo v e-shopu Českých drah, kde můžete porovnat jednotlivé možnosti.
A v neposlední době myslete také na to, že svět se stále potýká s pandemií Covidu-19 a různé země mají různá pravidla pro vstup, která je nutné splnit i při cestě vlakem.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button