Železnice

Vlakem do Skotska

Dá se dojet vlakem do Skotska? Skotsko je součástí Velké Británie a ta je ostrovem. Takže logicky bychom si asi řekli, že vlakem do Skotska nedojedete. Ale opak je pravdou – jde to. Ovšem cesta vlakem do Skotska je náročná a hodně zdlouhavá.

Skotsko je fascinující země.

Vlakem do Skotska se můžete dostat i z České republiky. A je teoreticky úplně jedno, která zastávka vlaku bude tou vaší výchozí. Podstatné je, že musíte směřovat do Francie nebo do Belgie. Výhodou je, že z České republiky vyjíždí spousta mezinárodních vlakových spojů, které míří do různých zemí Evropy. Pokud si tak najdete vhodný spoj, můžete být ve Francii či Belgii poměrně snadno. Třeba i jen s jedním přestupem. A pak budete hledat navazující vlaky.

Kudy z ČR?

Pokud plánujete cestu vlakem do Skotska, máte dvě varianty trasy. Buď si najdete navazující vlaková spojení, jimiž se dostanete do Paříže, nebo si najdete vlaky, které míří do Bruselu. Právě z těchto svou měst totiž vyjíždějí přímé vlaky, které míří do Londýna.
Využít přitom můžete nejen státního dopravce České dráhy, ale i soukromé dopravce. Při cestě vlakem do Paříže počítejte nejméně se dvěma přestupy, typicky v Mnichově a Stuttgartu. Cesta vám zabere zhruba 12 hodin a musíte si hlídat navazující spojení a včas do nich přestoupit.
Pokud se rozhodnete pro trasu do Bruselu, tak počítejte opět s nejméně dvěma přestupy a se zhruba 12 hodinami cesty.

Pokračování do Londýna

Abyste se dostali vlakem do Skotska, musíte se nejprve dostat do Londýna. Z Paříže a Bruselu to zvládnete i přímým spojem. Dobrou zprávou je, že tato část cesty je už poměrně krátká a zabere vám zhruba 2 hodiny. Vlaky jsou pohodlné, moderní a můžete si cestou užívat pohledy na moře, kanál La Manche a pak prožijete fascinující jízdu Eurotunnelem propojujícím pevninu s Velkou Británií. Vjedete do něj v Coquelles u Calais a vyjedete ve Folkestone. Pak pokračuje vlak směrem na Londýn, kde budete muset vystoupit – a hledat další vlak do Skotska.

Vlakem do Skotska

Skotsko leží v severní části Velké Británie a má fascinující přírodu i odlišnou kulturu než zbytek Velké Británie. Po Skotsku se můžete pohybovat mnoha místními vlaky a vyrazit prakticky kamkoliv. Už sama jízda vlakem po Skotsku je velkým zážitkem, kdy nebudete schopni odtrhnout pohled od okna.
Pokud ale zvažujete, jak se dostat vlakem do Skotska z Londýna, nejjednodušší je asi najít si spoj do Edinburghu, který je jeho hlavním městem. Z londýnského nádraží Kings Cross tam jezdí přímé vlaky několikrát denně, přičemž cesta vám zabere 4 až 5 hodin. A pak už jste skutečně vlakem ve Skotsku.

Výhody a nevýhody

Jaké jsou výhody a nevýhody cesty vlakem do Skotska? Pokud milujete vlaky, budete cestou nadšení. Je to dobrodružné, je to pohodlné a mnoho toho uvidíte a možná i zažijete.
Nicméně, cesta vlakem do Skotska je velmi zdlouhavá. Když se všechny vlakové spoje sečtou, zabere vám zhruba den. Což je hodně náročné. Navíc si musíte hlídat navazující spoje, aby vám neujely – a někdy skutečně stačí párminutové zpoždění a už vám další vlak ujede. Kvůli mnoha přestupům v podstatě ani nemáte šanci se cestou moc vyspat. A nakonec – je to poměrně drahé. Když si sečtete ceny všech vlakových jízdenek dostanete se na několik tisíc korun. A za podobnou sumu seženete i letenku do Skotska. Takže než se k tomuto dobrodružství rozhodnete, pečlivě zvažte, jestli se vám vyplatí.

Co navštívit ve Skotsku?

A co nesmíte ve Skotsku minout? Je toho mnoho, takže například: města Edinburgh a Glasgow, Edinburský hrad, jezera Loch Ness a Loch Lomond, National Museum of Scotland, Palace of Holyroodhouse, Stirling Castle, St Giles‘ Cathedral, Fairy Pools, Glenfinnan Viaduct…


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button