Železnice

Vlakem do Říma

Láká vás cesta do Itálie? A chcete k tomu zvolit netradiční dopravní prostředek? I když většina lidí do Itálie létá letadlem, nic vám nebrání například vydat se vlakem do Říma. Třeba z Prahy. Co to obnáší a jak na to?

Řím je okouzlující město.

Řekněme si na rovinu – cesta letadlem do Říma je nejrychlejší a nejpohodlnější. Ale řada lidí dnes řeší svou uhlíkovou stopu a pro mnohé jsou zase letenky příliš drahé. A tak se mnoho z nás vydává na cesty jinými dopravními prostředky. Pokud se vám nechce jet vlastním autem (a do Itálie to autem není zrovna blízko), tak k nejpohodlnějším hromadným dopravním prostředkům patří vlak. Jak se tedy dostanete do Itálie, případně do Říma vlakem?

Z Česka do Rakouska

Z České republiky do Itálie není přímé vlakové spojení. Pokud se tedy rozhodnete jet vlakem do Říma, musíte počítat s minimálně jedním přestupem. A s cestou trvající celkově okolo 18 hodin. Což není málo. Proto se vyplatí vyrazit tak, abyste odpoledne vyjeli z České republiky, za pár hodin se dostali do Rakouska a odtud pokračovali nočním vlakem do Říma. Přednosti nočního vlaku do Říma jsou zřejmé – díky lůžkové úpravě se pohodlně vyspíte a ráno celí svěží vystoupíte v Itálii, kde si hned můžete začít užívat všech tamních krás.

Trasy do Říma

Zaujal vás ten nápad? Pak stačí zajít na pokladnu některého z českých vlakových dopravců a zakoupit si jízdenku. U mezinárodní pokladny si kupte jízdenku na vlak do Říma, a to nejlépe s přestupem ve Vídni. To je nejlepší trasa. Pak existují ještě trasy, kdy budete muset přestupovat víckrátdvakrát až čtyřikrát. Pokud pojedete z Českých Budějovic, čeká vás přestup v Linzu, Slazburgu a Boloni.
Jet můžete i z Prahy přes Veselí nad Lužnicí, kde je přestup, pak přestoupíte v Českých Budějovicích, Linzu a pak ještě v Salzburgu. Jet můžete z Prahy přes Linz, tam přestoupit na vlak do Venezia Mestre a poté na vlak do Říma. Případně můžete jet z Prahy přes Břeclav, odtud do Vídně a následně přestoupit ve Venezia Mestre. Jet ale můžete třeba i přes Mnichov nebo úplně jinudy.

Cena jízdenek

Na kolik vás vyjde cena jízdenek do Říma? Záleží na vašem věku, možných slevách i na trase, kterou si zvolíte.
Pokud jste dospělý nad 26 let a nemáte žádnou slevu, tak vás cesta vlakem do Říma vyjde na necelých 2 000 korun. Cesta vlakem do Vídně bude stát podle toho, jak daleko z Česka pojedete (z Prahy to bude logicky dražší než z příhraničního města). Vlak z Vídně do Říma vychází na něco málo přes 1 000 korun.
Cenu jízdenek dále ovlivňuje to, zda jde o lůžkový vlak, nebo jsou k dispozici pouze lehátka. Stejně tak bude dražší cesta 1. třídou a levněji pojedete 2. třídou.
Pokud byste cestovali vlakem do jiného italského města, je to z Vídně také možné. Existuje například přímé spojení do Milána, které stojí okolo 1 600 korun.

Na co myslet

Než se vydáte vlakem do Říma, měli byste se řádně připravit. A nejde jen o včasný nákup jízdenek (a na ten myslete skutečně hodně dopředu, protože je potřeba koupit si místenky do nočního vlaku a ty mohou být brzy vyprodané). Některé typy jízdenek navíc nejdou koupit online, takže musíte absolvovat cestu přímo na pokladnu na velkém vlakovém nádraží (na malých nádražích nenajdete pokladny pro mezinárodní spoje). Ideální je koupit si rovnou i zpáteční jízdenku, ať víte, že na vás ve vlaku zbyde místo.
Ujistěte se také, že máte ještě dostatečně dlouho platný občanský průkaz – ten vám pro cestu do Itálie bude stačit. Pokud jedete s dětmi, musíte zařídit občanský průkaz, potažmo cestovní pas, i pro ně – bez dokladů jet nemohou a zapsat do svého občanského průkazu už si je nemůžete. Dále si zařiďte cestovní pojištění, zarezervujte si včas ubytování v Římě a zajímejte se například o možnosti půjčení vozu v autopůjčovně – to kdybyste chtěli vyrazit na výlet dál za hranice Říma.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button