Železnice

Vlakem do Belgie

Cesta vlakem má své kouzlo. A to nejen, když jezdíte vlakem po Česku – třeba na výlety s dětmi. Vlakem se můžete vypravit dál, třeba křížem krážem po celé Evropě. A my se nyní zaměříme na to, jak se dostat vlakem do Belgie.

Nádraží v belgických Antverpách je famózní.

Do Belgie se samozřejmě můžete dostat i mnoha jinými způsoby. Od České republiky není až tak vzdálená, takže většina řidičů je schopna dojet tam svým vlastním autem nebo třeba karavanem. Do Belgie můžete jet na motorce a ti největší odvážlivci třeba i na kole. Dá se tam jet autobusem, můžete tam doletět letadlem. Ale jak už naznačuje téma našeho článku, do Belgie se můžete z České republiky dostat i vlakem. A existuje několik možností i tras, jak jet vlakem do Belgie.

Přímý spoj

Představujete si, jak v Brně nebo Praze sednete do vlaku a vystoupíte z něj až v Belgii? Bohužel, tak snadné to není, protože v současnosti žádné přímé vlakové spojení mezi Českou republikou a Belgií není. Dojet tam vlakem samozřejmě můžete, ale budete při tom muset přestupovat. Není to ale naštěstí až tak složité. A pokud si cestu dobře naplánujete, můžete být v Belgii už za pár hodin.

Půl dne

Cesta vlakem do Belgie trvá v průměru půl dne. České dráhy přímo avizují, že když dopoledne vyrazíte, večer jste v Bruselu, hlavním městě Belgie. Až pojedete zpět, můžete zvolit třeba noční spoj a dopoledne jste už zase v České republice.
Pak vám také nic nebrání cestovat po Belgii vlakem – železnice je tam kvalitní, je tam nejhustší síť kolejí na celém světě, leckam se po ní dostanete a můžete přejet klidně třeba až do Nizozemska, vyrazit odtud do Paříže a tak dále. Jízdenky navíc rozhodně nejsou předražené a Belgičané jsou zvyklí leckam jezdit vlaky.

Cena cesty vlakem do Belgie

A na kolik vás takový výlet vlakem do Belgie vyjde? Cena se různí podle toho, kolik vám je let, zda máte nárok na nějaký typ slevy, zda jedete sami nebo v rámci skupiny, kterou třídu si ve vlaku zvolíte nebo zda kupujete rovnou i zpáteční jízdenku. U Českých drah ale platí, že cena začíná na zhruba 1 600 korunách.
V případě, že máte o jízdenku zájem, můžete si ji koupit přímo online v e-shopu dopravce, přičemž si rovnou vyberete, na jaký typ jízdenky máte nárok. Pakliže dáváte přednost osobnímu nákupu, i to je samozřejmě možné. Jízdenku do Belgie zakoupíte na pokladnách Českých drah – ale pozor, musí jít o mezinárodní pokladní přepážky (nikoliv tedy ty běžné, které najdete na každé větší zastávce vlaku).

Kudy vlakem do Belgie?

A nyní se podívejme přímo na trasu vlaku z České republiky do Belgie. Začátek trasy je celkem jedno – můžete začít na jakékoliv trase železnice a postupně se po ní vlaky dopravit na výchozí bod mezinárodního spoje, který míří do Německa.
Vybrat si pak můžete z různých typů vlaků, které jedou do Německa – Eurocity, Pendolino nebo vlak soukromého dopravce. Podle času odjezdu z Česka a podle typu vlakového spojení se musíte připravit na to, že budete v Německu přestupovat. Nejlepší to je, pokud vám vyjde jeden přestup ve Frankfurtu, načež druhým vlakem zamíříte přímo do Bruselu.
Obvykle to ale nestihnete, takže se musíte v Německu připravit na dva či tři přestupy. Můžete tedy jet po trase Praha (Hlavní nádraží), přestoupit ve Frankfurtu, pak přestoupit v Kölnu a následně už mířit na Brusel. Třetí možností je vyrazit z pražského Hlavního nádraží, přestoupit už v Chebu, pak v Norimberku a následně ještě ve Frankfurtu, načež pak už míříte přímo do Bruselu.

Odkud vyjet?

Nehodí se vám vyrážet z Prahy? V tom případě můžete vyrazit z Bohumína, Berouna, Plzně, Brna, Ostravy nebo z různých jiných míst. Cílem je dostat se do Německa a odtud vhodným spojem pokračovat do Belgie. Naše výše zmíněné trasy ale patří k nejrychlejším a nejoblíbenějším. Čas cesty po nich je okolo 12 hodin.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button