Železnice

Vlakem do Barcelony

Do zahraničí můžete vyrazit různými dopravními prostředky a každý si volí takový, který mu vyhovuje jak finančně, tak i pohodlností nebo dobou cesty. K nejrychlejším (a nejdražším) patří letadla. Ale čím dál populárnější je i cestování vlakem. Jak se dostanete vlakem do Barcelony a co vše taková cesta obnáší?

Vlakem můžete dojet až do Barcelony.

Cesta vlakem do Barcelony je náročná. To byste si měli uvědomit, ještě než se pro ni nadchnete. Zaprvé je totiž velmi dlouhá. Zadruhé vás na ní čeká řada přestupů. A zatřetí rozhodně nepatří k levným záležitostem. Barcelona je hlavním městem Katalánska (tedy nikoliv Španělska), ale leží až na jeho západní straně. Pokud se proto rozhodnete jet vlakem do Barcelony, bude to mnohem delší cesta než třeba vlakem do Madridu, který je větší a jedná se o hlavní španělské město.

Doba cesty vlakem do Barcelony

Do Španělska, respektive do Barcelony, se letecky dostanete z Prahy za zhruba 3 hodiny. Což je poměrně příjemné. Pokud pojedete vlakem do Barcelony, zabere vám to zhruba 2 dny. I když si najdete tu nejlepší možnou trasu s nejmenším počtem přestupů, tak to stále bude delší než 1 den. Proto se obrňte trpělivostí a například jako cesta s malými dětmi na rodinnou dovolenou to nebývá ideální řešení (i děti, co zbožňují železnici, se po pár hodinách začnou ve vlaku nudit).

Cena cesty vlakem do Barcelony

Cena cesty vlakem do Barcelony není nízká. Přesná částka záleží na tom, jaké typy vlaků si zvolíte, jestli využijete noční vlak s lůžkem nebo lehátkem, jestli si budete kupovat místenku a jestli pojedete první třídou nebo druhou. Studenti, děti a senioři mají nárok na slevu a výhodněji vás vyjde i zpáteční jízdenka oproti jednosměrné. Každopádně, cesta tam a zpět vás bude stát v průměru okolo 5 000 korun. Takže jednosměrná jízdenka vlakem do Barcelony stojí okolo 2 až 3 000 korun.

Počet přestupů

Bohužel, přímý vlak do Španělska z České republiky nejede. A to ani od státního dopravce ani od těch soukromých. Pokud se tedy vypravíte vlakem do Barcelony, musíte si předem dobře naplánovat trasu, jednotlivé přestupy a pak si hlídat čas, aby vám navazující spoj neujel. Proto je vhodné volit vlaky, které mezi sebou mají delší časové rozestupy (i krátké zpoždění vás totiž může připravit o přestup do navazujícího vlaku).
Měli byste počítat s tím, že vás budou čekat v lepším případě 3 přestupy, v horším třeba i 5 přestupů. Zajímavé ale je, že trasa s více přestupy může být nakonec časově výhodnější – a kratší třeba i o několik hodin. Proto zvažte, co se vám více vyplatí.

Přestupy na cestě

Kudy se jede vlakem z Prahy do Barcelony? Možností máte nespočet a můžete jet třeba i okružní cestu přes celou Evropu. Nejoblíbenější trasa je ale s přestupy v Drážďanech, Frankfurtu a Paříži. Nebo se můžete vydat po trase s přestupy v Chebu, Marktredwitz, Norimberku, Frankfurtu a Avignonu. A nebo můžete jet ještě trasou s přestupy v Drážďanech, Frankfurtu, Avignonu a Gare routiére.

Jak nakoupit jízdenky?

Koupit si jízdenku online z Prahy do Barcelony není snadné. Někteří dopravci to nabízejí, ale pokud chcete mít jistotu, je výhodné vyrazit přímo na mezinárodní pokladnu Českých drah. Nebo na pokladnu soukromých dopravců. Ty najdete jen na velkých nádražích, ale zato vám pokladní poradí s nejlepší trasou, přímo si ji zvolíte a získáte jízdenky na všechny vybrané spoje. Pokud si kupujete zpáteční jízdenky, je potřeba pečlivě si je uschovat i pro cestu zpět vlakem – jinak byste si museli koupit v Barceloně všechny znovu.

Cesta vlakem po Španělsku

Příjezdem do Barcelony to nemusí končit. Můžete jezdit také vlakem po Španělsku a navštívit tak různá zajímavá místa. Kromě toho ale může zvolit i autobusovou dopravu, taxi nebo si na místě půjčit auto v půjčovně. Případně si jen užívat pobyt v Barceloně, která druhým největším městem Španělska a proslula například i svým fotbalovým klubem FC Barcelona.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button