Podnikání

Velká dobytčí jednotka

Kolik dobytku je akorát, aby z toho vznikla dobytčí jednotka? A jak je to s menšími hospodářskými zvířaty, případně mláďaty? To, o čem většina lidí nikdy neslyšela, musejí často řešit (velko)chovatelé dobytka. Proto si v tomto textu upřesněme, kolik má mít takzvaná velká dobytčí jednotka a jak ji lze dělit.

Znáte velkou dobytčí jednotku? Je třeba trochu počítat.

Když hovoříme o takzvané velké dobytčí jednotce, je zřejmé, že se týká dobytka. To jsou ovšem nejen krávy (či býci), jak by napadlo většinu z nás, ale řadí se sem i další zvířata chovaná pro hospodářské účely. Základním poznávacím znamením je, že se jedná o sudokopytníky (tedy že mají jakoby půlená kopyta). Z velkých (a u nás málo častých) zvířat sem spadá ještě buvol, jak, zebu, gayal či banteng. Mezi dobytek se ovšem řadí i naše klasická menší hospodářská zvířata, jakými jsou ovce, kozy či prasata. Ale můžeme sem zařadit například i exotičtější lamu či vikuňu.

Dobytčí jednotky

Kdo si zvířata chová jen v malém množství a pro vlastní užitek a spotřebu, ten něco jako velkou dobytčí jednotku nemusí řešit. Ale kdo má větší chov a chce na něj získat například dotaci, tak ten už se s tímto pojmem musí nějak popasovat. Dotaci totiž nezískáte na určitý počet krav a ovcí, ale na takzvanou velkou dobytčí jednotku. Velká dobytčí jednotka neznamená jeden kus velkého dobytka, ale je přesně určena. A jak?
Velká dobytčí jednotka (ve zkratce někdy označovaná jen jako VDJ) se rovná jedné krávě starší dvou let. Ale to není vše, protože jsou zde další specifika v určování.

Dělení dle typu zvířat

Jak už jsme napsali výše, jedna velká dobytčí jednotka se rovná jedné krávě starší dvou let. Respektive se jedná o jakýkoliv druh skotu ve věku nad dva roky. Pokud máte mladší jedince, nejsou nezanedbatelní, akorát je nelze počítat jako dospělé jedince. Takže podle oficiálních tabulek je to takto:

  • Skot mladší dvou let, ale starší šesti měsíců, se počítá jako 0,60 velké dobytčí jednotky
  • Skot mladší šesti měsíců (včetně dosaženého šestého měsíce) se započítává jako 0,40 velké dobytčí jednotky
  • Co se týká ovcí, ty se počítají až od jednoho roku věku a jedna ovce se pak počítá jako 0,15 dobytčí jednotky
  • U koz je to totožné, také se započítávají až od jednoho roku věku, přičemž opět platí, že jedna koza se rovná cca. 0,15 velké dobytčí jednotky

Přepočet podle hmotnosti

U dalších hospodářských zvířat už to tak jasné není, protože co jedinec, to jiná váha a velikost. Proto se velká dobytčí jednotka určuje také podle váhy. V základu lze říci, že jedna velká dobytčí jednotka se rovná 500 kilům živé váhy zvířete (což by mělo odpovídat dospělé krávě). Pokud tedy chováte prasata a každé má cca 150 kilogramů, tak si každé z nich můžete započítat jako 0,3 velké dobytčí jednotky. A u dalších zvířat si vše dopočítáte podle jejich váhy.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close