Valorizace důchodů 2025
O valorizaci důchodů se v posledních měsících vedou boje a v Parlamentu ČR se o ni politici každou chvíli hádají. Ta poslední totiž mnoha lidem i státníkům pěkně zamotala hlavu a věc došla až k Ústavnímu soudu. Jaká bude valorizace důchodů v roce 2025?
Valorizace důchodů znamená, že se starobní důchod z rozhodnutí zákonodárců navýší o určitou částku. Například kvůli náhle vyšším nákladům na energie nebo nečekaně vysoké inflaci. Je to běžný nástroj a používá se celkem pravidelně. Seniory potěší a politici si díky valorizaci důchodů můžou přičíst cenné body u svých voličů. Jenže vloni došlo k nečekané události, kdy vláda vyhlásila stav legislativní nouze a rozhodla o snížení původně přislíbené valorizace penzí. Opozice ihned poslala věc k Ústavnímu soudu, který ji ale zamítl. Rozhodl, že „neexistuje základní právo na trvalé zvyšování důchodů či kopírování růstu cen (inflace).“
Valorizace důchodů 2025
Je ještě předčasné psát, o kolik se starobní důchody příští rok navýší. K valorizaci penzí dojde až v lednu 2025 a předpokládaná částka navýšení se ještě vlivem ekonomických změn může proměnit. Už teď ale Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že předpokládaná valorizace v roce 2025 by měla být okolo 430 korun. Letos to přitom bylo „jen“ 360 korun.
Koho se týká valorizace důchodů?
Při politických bojích o stávající nebo příští valorizaci důchodů se hovoří především o starobních důchodcích. Faktem ale je, že se týká mnohem větší skupiny obyvatelstva – tedy všech lidí, kteří pobírají nějaký typ důchodu. Kromě starobních důchodců se tak vztahuje i na invalidní důchodce, a to v 1., 2., i 3. stupni invalidity. Ti všichni si každý měsíc polepší o vládou schválenou částku. Jak přesně bude v roce 2025 valorizace vysoká, se ale teprve dozvíme.
Průměrný důchod vzroste
I díky tomu, že se důchody valorizují, roste jejich průměrná výše. Oproti cenám nájemního bydlení a cenám energií to pořád je poměrně málo, ale příjemci této dávky si s penězi musí nějak poradit – třeba i prostřednictvím dalších dávek, jako je dávka v hmotné nouzi nebo příspěvek na bydlení či příspěvek na péči. Každopádně, průměrný důchod má být v roce 2025 zase o fousek vyšší – podle informací Ministerstva práce a sociálních věcí by měl v roce 2025 přesáhnout 21 000 korun. Pro zajímavost – v roce 2021 to bylo jen 15 425 korun, v roce 2022 už 18 061 korun, v roce 2023 se penze i díky vysoké valorizaci zvedly v průměru na 20 210 korun a v roce 2024 je průměrná výše starobního důchodu 20 693 korun.
Jak získat valorizaci důchodu?
O valorizaci důchodu si starobní důchodci ani invalidní důchodci nemusejí nijak speciálně žádat. Jelikož je důchod peněžní dávkou určenou všem lidem, kteří splní podmínky pro jeho získání, není třeba žádat ani o valorizaci. K navýšení penze dojde automaticky. Pokud ale ještě v důchodu nejste, nicméně se vám blíží, je potřeba ujistit se, že splňujete všechny podmínky pro jeho získání. To totiž není automatické a ani dosažení důchodového věku vám nezajistí, že penzi dostanete. Je potřeba splnit základní podmínku placení důchodového pojištění po určitý počet let. Do této doby se navíc započítává doba studia, rodičovské dovolené nebo povinná vojna.
Na portálu ČSSZ si můžete zkontrolovat, jestli stát má všechny informace a nějaká doba z vašeho života mu nechybí.
Je možné přivydělat si k důchodu?
Penzisté s nižším důchodem a dostatkem sil často zvažují možnost přivýdělku k důchodu. To je samozřejmě možné a v důchodu můžete pracovat podle libosti. Pokud onemocníte nebo se zraníte, máte díky tomu dokonce nárok na nemocenskou v důchodu. Můžete tak jít na brigádu, pracovat na částečný úvazek nebo se stát osobou samostatně výdělečně činnou.
Foto: Pixabay