Úrokové sazby spořících účtů
Spořicí účty se řadí mezi nejoblíbenější produkty, na kterých si klienti bank a nebankovních společností spoří finanční prostředky. Samotné spoření probíhá tak, že zájemci o spoření posílají většinou v pravidelném intervalu finanční prostředky na spořicí účet. Tady se peníze kupí a na základě úroků jsou přiznávány klientům finančních institucí peníze navíc, které by jinak při běžném spoření bez spořicího účtu získat nemohli. Úroková sazba u spořicích účtů není logicky u všech poskytovatelů těchto spoření stejná. Ideální je tedy porovnat jednotlivé účty a podívat se na tuto úrokovou sazbu podrobněji. Čím je úrok vyšší, tím jednoznačně stoupne i celkový výnos z daného spoření.
Klasické spořicí účty
U klasických spořicích účtů se úroková sazba pohybuje zhruba někde nad hranicí 1,3%. Tyto standardní spořicí účty jsou koncipovány takovým způsobem, že se jedná o účty, na nichž je možné pochopitelně spořit, ale s finančními prostředky mohou klienti té či oné finanční instituce disponovat dle svých potřeb, a to klidně i okamžitě. V současnosti dochází neustále k poklesu úrokových sazeb, a tím pádem ke klesání obliby spořicích účtů mezi veřejností. V nedávné době dokonce klesla úroková sazba i u Air Bank a některých nových bankovních domů, které se mohly doposud chlubit poměrně vysokým zhodnocením.
Termínované vklady nabídnou vyšší zhodnocení spoření
Jestliže chcete vyšší zhodnocení, pak je ideální spoření na některém z termínovaných vkladů. Tento typ účtu se u bank objevuje již dlouhou dobu a jeho velkou výhodou je mnohem vyšší úroková sazba, než nabízejí klasické spořicí účty. Většinou se tato úroková sazba dostává až nad 3%. Zhodnocení vámi vložených finančních prostředků tak může být skutečně vysoké. Zejména při vkládání vyšších sum se může jednat o skutečně výhodnou záležitost. I tak je ale všechno vyváženo nepříjemností v té podobě, že nebudete moci po dobu spoření rychle disponovat hotovostí, již máte na účtu uloženou. Výpovědní lhůta u těchto účtů se pohybuje od třech měsíců do půl roku. Záleží na tom, který učet si jako klient konkrétní banky vyberete.
Stavební spoření nabízí vyšší zhodnocení
Jestliže chcete nejvyšší možné zhodnocení vašich uložených prostředků, pak se zcela jistě vyplatí stavební spoření. Tento typ spořicího účtu je zcela originální a nabízí spoření za specifických podmínek. Zhodnocení peněz na stavebním spoření garantuje stát tím, že je schopný přispět až částkou 2000 korun ročně v případě nejvyšší možné pravidelně spořené částky. U stavebního spoření je ale zapotřebí zmínit to, že naspořené peníze jsou vázané na rekonstrukci anebo stavbu nemovitosti. I tak se ale dá naspořit skutečně solidní cílová částka, kterou si jako klienti konkrétní stavební spořitelny navolíte sami.
Foto: Pixabay