Student

Úraz dítěte ve školce

Většina dětí je nezkrotných a vymýšlejí jednu lumpárnu za druhou. Ve školním věku už jsou o maličko klidnější a dokážou aspoň po dobu vyučovací hodiny posedět – zato ve školce jsou mnohé děti jako uragán. Není se proto čemu divit, že se tam každou chvíli přihodí nějaký úraz. Jak se to ale pak řeší?

Předškolní děti ještě neznají míru a neodhadnou následky.

V první řadě je nutné si uvědomit, že škola je jiná než školka – a platí to i v případě úrazů, protože zdravotní pojišťovny se na ně zkrátka dívají zcela odlišně. A výhodu zde jasně mají školy.

Stejný úraz, jiné odškodnění

Mnohé matky žijí v blahé nevědomosti a myslí si, že ve školce je jejich dítko v naprostém bezpečí a je o něj dokonale postaráno. Jenže učitelé nejsou všemocní a děti často nekontrolovatelně řádí (zvlášť na zahradě), případně se rozdivočí při koordinovaných společných aktivitách. Navíc teprve pobírají rozum a ještě úplně neznají míru a dosah svých (neuvážených) činů. Takže je to často otázka vteřiny a úraz je na světě – odřená kolena, zlomeniny, otřesy mozku, pohmožděniny a další a další nepěkné věci. Žádný rodič z toho není nadšený a i učitelé jsou zděšení, protože zodpovědnost za dítě v té chvíli leží na nich. I když ne zcela, protože učitelé ve škole za bezpečnost a zdraví dětí odpovídají v mnohem větší míře než jejich kolegové v mateřské škole. A i pojišťovny na to takhle hledí – pokud se dítě poraní, tak za stejný úraz dostane od pojišťovny (či od školy nebo školky) zcela jiné odškodnění (ve školce nižší než ve škole).

Zavolat pomoc či rodiče

Pokud se dítěti něco stane ve školce, učitel obvykle okamžitě volá jednomu ze zákonných zástupců, kterému dítě v co nejkratší době předá a vše už si pak řeší rodič sám. Pokud jde o závažnější úraz, je samozřejmě nutné zavolat záchrannou službu a zároveň o všem informovat rodiče. A pak si obvykle opět vše řeší už jen rodič. Je to proto, že za úrazy a podobné průšvihy mateřská škola odpovídá jen v případě, že se prokáže, že její pracovníci nějakým způsobem zanedbaly bezpečnost dětí. A to rodič musí také jasně dokázat, zvlášť pokud má dítě pojištěné a chce po pojišťovně za úraz odškodnění. Neprokáže se zavinění ze strany mateřské školy? Pak bohužel, žádného odškodnění se nejspíš nedočkáte (zato pokud se stejný úraz stane dítěti ve škole, na odškodnění má nárok, protože škola podle zákona za žáky po celou dobu školního vyučování přímo zodpovídá). Přijde-li vám to nesmyslné, máte pravdu, ale v současnosti je to takto. Někteří politici tuto nerovnost chtějí řešit, ale zda vyřeší, to je hudba budoucnosti, protože by bylo nutné upravit občanský zákoník a přímo do něj vetknout paragraf o mateřských školách, který by byl obdobný jako o školách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close