Počítače

Tvrdá mezera ve Wordu

Když píšeme nějaký text, tak mezi jednotlivými slovy nebo větami děláme mezery. Děláme je samozřejmě a bez přemýšlení. A ve většině případů nám taková klasická mezera, k jejímuž vytvoření se používá největší klávesa na klávesnici – takzvaný mezerník – stačí. Ale někdy potřebujeme napsat takzvanou tvrdou mezeru nebo nezlomitelou mezeru. Co to je, jak ji vytvořit a proč vlastně?

S klávesnicí se dají dělat různá kouzla.

Nebudeme tady asi popisovat, co je to mezera a proč ji děláme. To ví každý průměrně inteligentní člověk. Mnohem zajímavější je fakt, že mezer máme několik druhů – přičemž laici ty ostatní vůbec nepoužívají, neznají a ani je obvykle nezajímají. Ale může se vám stát, že po vás někdo bude chtít, abyste v textu používali i takzvané tvrdé či nezlomitelné mezery. A vy na dotyčného budete najednou zírat jako na blázna. Není to přitom ale vůbec tak složité.

Nezlomitelná mezera

Nejprve si osvětleme, co to je a k čemu je nezlomitelná mezera. Když se na text budete dívat, budou vám všechny mezery připadat úplně stejné. A ony také budou. Ale ti, kdo se zabývají prací s textem (grafici, typografové, editoři) musejí dohlížet na to, že když se text psaný na počítači (a je úplně jedno, jestli používáte Word, WordPad, Writer, TeX, Finale SongWriter či jakékoliv jiné textové editory) zalamuje na konci řádků, musejí určitá slova zůstat spojena. Typicky jde o číslovky psané číslicemi – pakliže napíšeme 2 000, určitě nechceme, aby nám na konci řádku zůstala dvojka a na začátku nového řádku jsme měli tři nuly. Pakliže tedy uděláme nezlomitelnou mezeru namísto klasické, dané sousloví, číslice a tak dále se nám nikdy nerozdělí.
Jak na to? Pokud máte Word, WordPad či Writer, stačí stiskout trojkombinaci kláves: Ctrl + Shift (klávesa se šipkou, nacházející se pod klávesou Enter či na levě straně klávesnice nad Ctrl) + mezerník. Pokud máte starší verzi textového editoru, nemusí vám tato kombinace fungovat. Zkuste proto stisknout Ctrl + mezerník.
V programu TeX se nezlomitelná mezera dělá pomocí stisknutí klávesy se symbolem vlnovky. Ve Finale SongWriteru zase najetím do menu, kde vyhledáte možnost Vložit a pak kliknete na Speciální symbol.

Pevná mezera

Pod nezlomitelnou mezeru spadá její druhý typ, takzvaná pevná mezera. Funkci má úplně stejnou – zabraňuje rozdělení slov, znaků či číslic, které musejí zůstat pospolu. Ale zatímco klasická nezlomitelná mezera má tu vlastnost, že se může rozšiřovat či zužovat (podle toho, jak sazeč při lámání textu potřebuje a aby to vypadalo estetičtěji), pevná mezera je zkrátka pevná – nedá se s ní nijak hýbat, tedy ani ji zúžit ani rozšířit.
Napsání pevné mezery ve Wordu a podobných programech je o něco složitější. Je třeba stisknout k jejímu vzniknutí tuto kombinaci kláves: držet Alt (levý) + stisknout na numerické klávesnici postupně číslice 255. Následně pustíte klávesu Alt a vznikne vám na místě, kde máte zrovna blikající kurzor, pevná mezera.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close