Právo

Trvalé bydliště v pronajatém bytě

Trvalé bydliště dnes už nehraje takovou roli jako v dobách dřívějších. Proto ho často hned neměníme, když se stěhujeme od rodičů nebo z prvního bytu. Přesto se v případě pronájmu staví majitelé bytů velmi negativně k tomu, když si chce nájemník trvalé bydliště zřídit. Dokonce to často zakazují i ve smlouvách.  Mají na to vůbec právo? Jak se k této otázce staví občanský zákoník?

Proč trvalé bydliště zřizovat

Stěhujete se do pronájmu a nevíte, zda má smysl zabývat se změnou trvalého bydliště? V některých případech se vám to může hodit. Například, pokud se chystáte žádat o některou ze sociálních dávek. Třeba příspěvek na bydlení je trvalým bydlištěm podmíněn.

Důležité je mít trvalé bydliště tam, kde se skutečně zdržujete, také kvůli jednání s úřady. Přihlašovat se na úřad práce či OSSZ budete právě v místě trvalého pobytu. Takže stěhujete-li se třeba přes půl republiky, je praktičtější si nový trvalý pobyt zařídit co nejdříve.

Na smlouvě záleží

Kupujete-li vlastní nemovitost, není se změnou trvalého pobytu žádný problém. Komplikovanější to může být v případě nájmu. Jak je výše zmíněno, majitelé neradi svým nájemníkům trvalé bydliště v pronájmu povolují. Jenže mají smůlu. Dle nového Občanského zákoníku na to nemají právo. Zařídit si v pronájmu trvalé bydliště můžete i bez jeho souhlasu. Záleží však na tom, jakou konkrétní smlouvu vlastně máte.

Nájemní smlouva

Jestliže vám majitel bytu nemovitost pronajímá, tedy jste v přímém vztahu vlastník – nájemce, sepisujete klasickou nájemní smlouvu. V tomto případě nepotřebujete souhlas, abyste si trvalý pobyt zařídili. Co víc, i pokud vlastník bytu ve smlouvě zřízení trvalého bydliště výslovně zakáže, úřad na to nesmí brát zřetel.

Podnájemní smlouva

Jinak je to v případě, že máte smlouvu podnájemní. Tedy, majitel byt pronajal a nájemník jej dal k podnájmu (ať celý byt či část) dále vám. Pak pro zařízení trvalého bydliště bude potřeba souhlas vlastníka.

Čeho se majitel může bát?

Proč ale vlastně majitelé nemovitostí nechtějí svolit k tomu, aby nájemník v bytě trvale žil? Mezi největší strašáky patří možné návštěvy exekutora. Vlastník pak logicky má obavy o to, aby nepřišel o vybavení, které patří jemu. Dá se tomu však předejít  – důkladným soupisem všech věcí, které nájemník převzal s bytem. A tedy patří majiteli. Ideální je, aby měl vlastník k zařízení doklady prokazující jeho vlastnictví.

Dále se majitelé obávají toho, že nájemníka, který se do nemovitosti trvale přihlásí, nebude možné z bytu vystěhovat. To je ale velký omyl. Trvalé bydliště nikoho neopravňuje k užívání nemovitosti. Pokud je tedy nájemní smlouva sepsána na dobu určitou, pak po jejím vypršení se nájemník musí odstěhovat – bydliště nebydliště.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close