Student

Titul FCCA

V České republice se můžeme setkat s lidmi s nejrůznějšími tituly. Některé z nich dokážeme identifikovat na první pohled, ale rozklíčovat jiné druhy titulů je více než obtížné. Mezi takové neobvyklé patří i titul FCCA, potažmo jemu předcházející ACCA.

Titulem se mohou honosit účetní či finanční poradci.

V první řadě si řekněme, že zde nejde o akademický titul, tedy titul získaný klasickým vysokoškolským studiem. ACCA je totiž zkratkou pro The Association of Chartered Certified Accountants neboli pro Asociaci certifikovaných účetních. Tato organizace působí mezinárodně a sdružuje pod sebou všechny profesionály, kteří se věnují účetnictví, finančnímu poradenství, auditům a podobně. Kdo pracuje v těchto oborech a má zájem o oficiální potvrzení svých schopností, může se přihlásit do ACCA, kde se proškolí, složí celou řadu odborných zkoušek a následně po úspěšném absolování obdrží právě titul ACCA.

Seniorský člen

V tomto textu chceme ovšem hovořit o titulu FCCA, který na ACCA přímo navazuje. I když ne automaticky. Kdo je oficiálním členem Asociace certifikovaných účetních, ten musí organizaci pravidelně hradit i určitý roční členský příspěvek. Za to se může účastnit různých jejích konferencí, seminářů, diskuzních setkání a podobně. A pokud lidé v organizaci vydrží alespoň pět let a průběžně se podle jejích požadavků dovzdělávají, jejich titul se po této době automaticky promění v titul FCCA. Pro všechny zaměstnavatele to znamená potvrzení o profesionalitě dotyčného člověka, který evidentně o svou práci dbá a pravidelně rozšiřuje své znalosti a zlepšuje své schopnosti.

Organizace v číslech

O titul ACCA, potažmo následující FCCA, se může ucházet každý, kdo nějak pracuje v oboru financí. Na webových stránkách společnosti je dokonce možnost vyzkoušet si účetnické zkoušky nanečisto, abyste věděli, do čeho jdete. A o členství je relativně zájem, jak dokazují statistiky této organizace.
Celosvětově se pod křídly Asociace certifikovaných účetních „ukrývá“ už více než 188 000 lidí a téměř půl milionu v rámci této společnosti studuje. V rámci České republiky a Slovenské republiky působí v Asociaci certifikovaných účetních přes 1 500 lidí a dalších více než 3 000 v ní studuje a zlepšuje své znalosti. V průměru se do ní ke studiu přihlásí okolo 900 studentů ročně a téměř 90 procent z nich uspěje a získá certifikát. S čímž se poté (podle statistik organizace) pojí i vyšší, respektive nadprůměrný plat těchto lidí.

Jak získat titul

Každý titul se musí získat nejprve studiem a poté úspěchem ve zkouškách. U ACCA tomu není jinak. Než se stanete plnoprávným členem této organizace, musíte úspěšně projít všemi zkouškami, kterých je rovných čtrnáct. Některé jsou povinné pro všechny účastníky, někdy si můžete vybrat z různých témat. K tomu musíte mít doložitelnou praxi v tomto oboru, která musí trvat alespoň po tři roky.
Přihlášku ke studiu naleznete online a online ji můžete také vyplnit, naskenovat k ní potřebné dokumenty (ty musejí být v angličtině nebo do ní přeložené) a odeslat ji. Není to ovšem zdarma, už jen tento první krok vás bude stát 79 liber. Na samotné zkoušky se pak můžete připravit dvěma způsoby – buď docházet na oficiální kurzy, nebo samostudiem z knih a dalších materiálů. Pak už je to jen na vás.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close