Počítače

Tiskárna špiní papír

V ideálním případě vložíte do tiskárny papír, odkliknete pokyn k tisku a vyjede vám z ní přesně to, co jste očekávali. Jenže svět není ideální a tiskárny jsou jen stroje – a ty se občas mohou porouchat. Takže se může stát, že tiskárna špiní papír nebo jiným způsobem špatně tiskne. Proč? A co s tím?

Co když tiskárna špiní papír?

Tiskárna špiní papír z několika různých příčin. Pokud chcete, aby tiskla zase dobře, musíte najít právě tu jednu konkrétní příčinu a odstranit ji. Možná to zvládnete sami doma. Možná budete potřebovat pomoc servisu. Záleží to totiž i na tom, jaký typ tiskárny máte a jak moc je vadná.

Tonerová tiskárna

Jedním z nejběžnějších typů tiskáren jsou laserové neboli tonerové tiskárny. To jsou ty, do kterých vkládáte takzvané tonery neboli tonerové kazety. V nich je speciální tonerový prášek, jehož prostřednictvím pak tiskárna tiskne. Výhodou tohoto typu tiskárny je, že prášek nezasychá, takže tiskárna pracuje, dokud v ní nějaký prášek zbývá.
Jenže se může stát, že vám najednou tiskárna špiní papír. Proč? Příčin může být několik. Typicky je to vadným tonerem. To, jestli je to právě jím, zjistíte jednoduše tak, že ho vyměníte za jiný. Pokud pak tiskárna tiskne správně, je problém vyřešen.
Stejně tak občas bývá problém s takzvaným válcem, který je nedílnou součástí laserové tiskárny. Nejprve ho zkuste vyčistit a pak jím otáčejte, abyste přišli na případnou chybu – ale pozor, při otáčení se z něj bude sypat tonerový prášek, který velmi špiní.
Pokud ani to nepomůže, zkuste na to jít zevnitř – najděte si ve svém počítači svou tiskárnu a u ní možnost odstraňování problémů – možná bude chyba právě zde a jejím odstraněním se problém vyřeší.

Inkoustová tiskárna

Druhým typem tiskárny je inkoustová tiskárna, která funguje na jiném principu – miniaturní kapky inkoustu se přenáší z tiskové hlavy přímo na papír. Ale inkoust je v tomto ohledu zákeřný, protože stačí jediná chybka a už se rozmazává a špiní. Takže pokud vám tiskárna špiní papír inkoustem, je problém pravděpodobně právě v tiskové hlavě. Tu je potřeba očistit a zjistit, jestli se do ní nedostaly nějaké nevhodné nečistoty (typicky zvířecí srst, prach…) a ty dokonale odstranit. Pak vyzkoušejte tisk znovu.
U inkoustové tiskárny se doporučuje v případě problémů s inkoustem vyčistit celou tiskárnu, abyste nečistoty dostaly odevšud. To znamená, že musíte očistit i tiskové kazety, pásku i pouzdro od náplní. Pokud to nepomůže, bude nejspíš nutné vyměnit celou tiskovou hlavu.

Promazání tiskárny

Pokud inkoustová tiskárna špiní papír a vyčištění nepomohlo, můžete ji zkusit ještě promazat. Jak možná víte, tiskové náplně se při tisku pohybují po speciální drážce, a to neustále zleva doprava. Jenže se může stát, že se v důsledku znečištění začnou zasekávat. Abyste tomu předešli, je vhodné jednou za čas tuto drážku promazat. Díky tomu bude tiskárna pracovat správně a nedojde k tomu, že bude špinit papír.

Pomoc servisu

Možná jste tiskárnu dokonale otřeli, vyčistily i promazali. Možná jste už vyměnili toner a další podezřelé díly, které by mohly být vadné. Ale nic naplat, tiskárna špiní papír i dál. Co s tím?
V tu chvíli je vhodné oslovit odborný servis. Tam vám mohou nejen poradit, co máte dělat, ale mohou vám vaši tiskárnu i opravit. Bohužel, u starších tiskáren se často oprava ani finančně nevyplatí a výhodnější je pořídit si novou tiskárnu. Pokud ale máte novou nebo drahou tiskárnu, tak se nebojte odborný servis oslovit. Možná je to jen banalita, možná větší záhada – ale servisní technici si s ní jistě hravě poradí. A vaše tiskárna zase bude fungovat bezchybně a jako nová.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button