Počítače

Tiskárna netiskne barevně

Potřebujete tisknout barevně, ale tiskárna náhle stávkuje? Přitom se zdá, že barevný inkoust má. Kde je chyba, jak ji odstranit a za jakých důvodů tiskárna netiskne barevně?

Jak donutit tiskárnu tisknout barevně?

Typická příčina, proč tiskárna netiskne barevně, je, že jí chybí tisková kazeta s barevným inkoustem. Možná vám inkoust došel, zapomněli jste ho vložit do tiskárny a tak dále. Z toho důvodu samozřejmě tiskárna netiskne barevně. Ale měla by vám o tom při pokusu o barevný tisk dát vědět pomocí hlášky na monitoru počítače – že došla barva nebo není vložena. Náprava je pak jednoduchá – vložte novou tiskovou kazetu či doplňte inkoust.

Spusťte diagnostiku

Pokud nevíte, kde je problém, může vám napovědět diagnostický test. Najděte na svém počítači svou tiskárnu a u ní zvolte možnost „diagnostika tiskárny“ nebo něco podobného (každá tiskárna to má napsané trochu jinak) a nechte proběhnout diagnostický test. Počítač zkontroluje software tiskárny a zjistí, jestli někde nenastala chyba v komunikaci, něco není špatně nastaveno, nechybí nějaký typ ovladačů a podobně. Dále pak postupujte podle toho, co vám diagnostický test ukáže. Ale často se stává, že neukáže nic. Chyba není nikde nalezena.

Vyčistěte tiskárnu

Dalším dobrým krokem je podívat se přímo na svou tiskárnu. Pokud už jste ji dlouho nečistili, je teď ten nejvhodnější čas. A možná u pečlivého čistění všech součástí tiskárny zjistíte, že někde něco nesedí tak, jak má. Není uvolněný nějaký konektor? Jsou tiskové kazety na svém správném místě? Není poškozený válec? Může se jednat o drobnost, která pak působí, že tiskárna netiskne barevně nebo třeba vůbec. Takže ji překontrolujte vizuálně i hmatem.

Odinstalovat, nainstalovat

Dalším krokem, jak odstranit příčinu toho, že tiskárna netiskne barevně, je odinstalovat celou tiskárnu z vašeho počítače. Nemusíte se toho vůbec bát, nic si tím nepoškodíte a tiskárnu to zničit nemůže. Následně nainstalujte ovladače tiskárny a software znovu a vyzkoušejte tisk. Teoreticky by to mohlo pomoci a chyba bude reinstalací odstraněna.

Nastavení tiskárny

Dále může být příčina toho, že tiskárna netiskne barevně, v nastavení tiskárny. Možná jste při posledním tisku tiskárnu přenastavovali na jiné parametry a zapomněli jste na to. Takže je klidně možné, že ačkoliv je v tiskárně barevná kazeta, tak v počítači máte nastaveno, že tisk má být pouze černobílý. Proto tedy dejte u vybraného dokumentu pokyn k tisku a před spuštěním tisku překontrolujte, jak je nastavený výsledný tisk. A zkuste něco pozměnit a pak otestovat tisknutí.
Pokud máte v tiskárně i skener nebo kopírku, můžete funkčnost barevného inkoustu vyzkoušet i tak, že oskenujete či okopírujete nějaký dokument a budete sledovat, zda je výsledek ve správných barvách – pokud ano, je skutečně chyba jen někde v nastavení tiskárny. A vy ji musíte „jen“ najít“.

Zaschlá barva

Možná už jste dlouho barevně netiskli. V tom případě je možné, že tisková barva zaschla v kazetě. Stává se to poměrně často a jedinou prevencí je občas něco barevně vytisknout. Pakliže vám zaschla barva, budete muset pravděpodobně celou barevnou kazetu vyhodit a koupit novou.
Pokud vám zaschla barva v tiskové hlavě, je třeba tuto hlavu celou vyjmout z tiskárny a položit ji tryskami směrem dolů. V ideálním případě pod ni dejte hadřík nebo papírový kapesník, protože z ní začne vytékat barva. Nechte ji takto asi půl hodiny, dokud se barva neuvolní zcela. Poté ji řádně vyčistěte a teprve poté je vraťte zpátky do tiskárny.

Pomoc servisu

Nevíte si se svou tiskárnou už rady? Pokud je novější nebo dražší, určitě se vyplatí požádat o pomoc ve specializovaném servisu. Tam vám tiskárnu opraví a zase už bude tisknout barevně.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button