Auto

Svítí kontrolka žhavení

Mnoho z nás se ve všech kontrolkách, které na palubní desce auta máme, nevyzná. Měli bychom se ale orientovat alespoň v těch základních, protože jejich náhlé rozsvícení nebo blikání může značit i závažnou závadu. A nebo jde třeba jen o banalitu. Jednou z těchto kontrolek je kontrolka žhavení, která už dokázala zamotat hlavu mnoha řidičům.

Útroby vozů jsou složité a kontrolky často zavádějící.

Pokud se rozsvítí kontrolka žhavení, která má žlutou barvu a připomíná jakési oválné brýle, nemusí to značit jen problém se žhavením. To by totiž bylo až příliš jednoduché. Podobně jako u jiných kontrolek, i tato se stará hned o několik oblastí a spravuje nás o jejich špatné funkčnosti. Je ovšem otázkou, jestli laik dokáže problém identifikovat nebo se raději vydá do autoservisu, kde už potíž odhalí snadněji. My vám ale i tak přiblížíme několik hlavních závad, které nám kontrolka žhavení signalizuje.

Věčný otazník

I když svému autu relativně rozumíte, nejspíš budete patřit k zástupu těch, kteří si marně lámou hlavu, proč na ně kontrolka žhavení svítí. A nebo proč se po nějakém čase jízdy rozsvítí a pak zhasne, případně svítí celou cestu, ale po vypnutí motoru a opětovném nastartování už se nerozsvítí. Tuhle záhadu často řeší i automechanici a hledají celu řadu možných variant, přičemž s řešením jim často pomůže až „napíchnutí“ auta na počítač a provedení diagnostiky. Ale ani to není stoprocentní, protože někdy je to prostě jeden velký otazník.

Hlavní příčiny

Důvodů rozsvícení je mnoho, proto si zde uvedeme ty nejčastější. Někdy vám napoví chování vašeho auta, ale někdy se zkrátka zdá, že kontrolka svítí, aniž by to na jízdní vlastnosti vozu mělo jakýkoliv vliv.

Brzdový spínač

Řidičům dělá kontrolka žhavení často těžkou hlavu, pokud je zlobí brzdový spínač. Přitom na kvalitě jízdy se to nikterak na první pohled neprojevuje. Ale je to problém zejména dieselových vozů, které mají na spínači dva kontakty, přičemž jeden může být vadný – a kontrolka to ihned hlásí. Řešením může být výměna, případně zkuste vyčistit oba kontakty – leckdy i jen tento zásah pomůže.

Žhavící svíčky

Logickým důvodem, proč poblikává či svítí kontrolka žhavení, je chyba na svíčkách. Ty v autě slouží ke správnému žhavení, a pokud fungují špatně, projeví se to na jízdě. Nejde o těžkou závadu, ale řešit byste ji měli, protože svíčky jsou podstatnou součástí motoru. V první řadě je zkuste vymontovat a zkontrolovat. Vyzkoušejte je, a pokud jsou vadné, vyměňte. To zvládnete i jako laik. Pokud to nepomůže, závada je nejspíš jinde.

Brzdová světla

Velmi nečekaným důvodem, který může zapříčinit rozsvícení kontrolky žhavení, jsou nefunkční brzdová světla. Zdá se, že to s tím nesouvisí a navíc je to banalita, ale pokud marně hledáte příčinu, zkontrolujte si právě všechna světla.

One Comment

  1. dobrý den,na Fordu Mondeo r.v.2004 se mi loni začala rozsvěcovat kontrolka žhavení.Někde blízko jsem zastavil vypnul motor po pár vteřinách nastartoval a bylo to v pořádku.Později mi ale už při rozsvícení kontrolky žhavení i vypnul motor.To už byl problém rychle hodit blinkry,vypnout světla a znovu nastartovat.Při opravě technik na počítači nenašel žádnou závadu,pouze vyměnil svíčky a olejový filtr.téměř 3/4 roku v pořádku až se to začalo sem tam objevovat znovu.A nyní už asi měsíc během jízdy po Praze třeba i 3 x za sebou.Píšete o závadě na svíčkách ale když byly před rokem nové ?Přečetl jsem si tady váš popis možných závad ale brzdová světla jsou funkční a pokud je to způsobenéolej.filtrem a svíčkama co způsobuje tak brzy po opravě jejich závadu ? děkuji za odpověď Zdeněk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close