Auto

Svítí kontrolka motoru

Na palubní desce automobilu najdeme celou řadu nejrůznějších kontrolek. Některé se rozsvítí, když nastartujeme, a pak postupně zhasínají. To je v pořádku. Ale pokud se na nás některá rozsvítí během jízdy, případně začne blikat, máme vážný problém. A jedním z nejzávažnějších bývá, pokud se nečekaně rozsvítí kontrolka motoru.

Kontrolka motoru může značit mnoho závad.

Nejprve si ujasněme, jak kontrolka motoru vypadá, ať ji můžeme na palubní desce jednoznačně identifikovat. Je žlutá a vypadá v podstatě jako motor, takový neforemný mnohoúhelník, který má na vršku připojenou vodorovnou čáru a na levé straně svislou. Pokud ji tedy dokážete rozpoznat, měli byste ještě vědět, proč se na vás během jízdy může rozblikat nebo proč začne svítit. Problém je, že důvodů může být nespočet a zvlášť v moderních automobilech je pro laika obtížné identifikovat závadu. V servisu to zjistí snadněji. Ale pokud se o to chcete pokusit sami, nastíníme vám, co se s vaším vozem možná děje.

Důvody rozsvícení

Všeobecně si můžeme uvést hlavní oblasti, které má za úkol tato kontrolka hlídat a o jejichž závadách nás má bez prodlení informovat. V první řadě její rozsvícení či blikání může značit poruchu výkonu motoru, tedy ztrátu výkonu. Často nám ovšem hlásí, že došlo k potížím se zapalováním, nečekaně se mění otáčky a nebo je třeba něco v nepořádku s palivem či spalovací směsí. Pakliže tedy automobilům ani za mák nerozumíte, jste nejspíš naprosto ztracení.

Problém s palivem

Tím nejčastějším důvodem pro rozsvícení, případně blikání kontrolky motoru je nějaká potíž s palivem. Pokud natankujete nekvalitní benzin či naftu, který autu začne dělat potíže, poznáte to díky blikání této kontrolky. Potíž byste neměli ignorovat, nejlepší je pokusit se palivo jakýmkoliv způsobem vyčerpat (nikoliv vyjezdit) a nahradit ho kvalitním.
Zlobit může také palivové čerpadlo, případně může dojít k problému s palivovým filtrem. I to nám oznámí tato kontrolka, která nám tak může naznačovat, že je zde špatný tlak. To můžete snadno zjistit, pokud disponujete tlakoměrem. Pokud ne, neměli byste dál jezdit a vyhledejte nejbližší autoservis.
Dotřetice může problémy s palivem způsobovat vstřikování. To nemusí být nutně poškozené či zcela zničené, ale špatnou funkčnost může zapřičiňovat i taková banalita jako znečištění. Pokud je silné, klesá kvůli tomu výkon a auto citelně špatně jede. Řešení je v tomto případě ale snadné, stačí špinavé díly důkladně vyčistit a auto by zase mělo šlapat jako hodinky.

Porucha válců či svíček

Svítící kontrolka motoru mnohdy značí i relativní banalitu. Jde například o špatně fungující svíčky. Nemusejí být hned nefunkční, ale pokud na nich na první pohled vidíte stopy oleje, je někde chyba a měli byste ji ihned řešit.
A nebo mohou být na vině válce. Pakliže jeden z válců funguje špatně, případně vypadne úplně a nebo nedává jiskru, také nám to hlásí tato kontrolka. Proto je nutné všechny válce překontrolovat, stejně jako prohlédněte cívky, svíčky a rozdělovač. Zřejmě bude nutná výměna či upravení.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close