Auto

Svítí kontrolka airbagu

Na palubní desce každého automobilu najdeme celou řadu různých ikonek. Za běžného provozu a v ideální situaci by neměla většina z nich svítit. Pokud jedeme a nečekaně se na nás některá rozsvítí, většinou to značí buď vážné varování, a nebo už závažný problém, který je třeba ihned řešit. Mezi kontrolkami také najdeme ikonku pro airbag. Proč tam je, kdy svítí a co se svítící dělat?

Pokud není airbag vystřelený, neměla by jeho kontrolka nikdy svítit.

Každé auto je trochu jiné a každá automobilka na palubní desku dává jiné ikonky a jiný počet. Ale ať už jich máme kolik chceme a ať máme jakékoliv auto, tak je třeba vědět, že ikonky vypadají vždy totožně. Takže pokud je problém například s již zmiňovaným airbagem, tak tato kontrolka vypadá stejně jak v Audi, tak v Mercesedu. Vždy jde o oranžově svítící značku, která vypadá jako sedící panáček připoutaný bezpečnostním pásem, před nímž je oranžové kolečko. Vysvětlení je nasnadě – jde o připoutaného pasažéra a před ním nafouknutý, tedy vystřelený airbag. Z toho také plyne, že pokud airbag z nějakého důvodu nevystřelil (což se děje ve většině případů jen při nehodě), tak by tato ikonka měla být zhasnutá. Pakliže svítí, měli bychom to co nejdříve řešit, i když zrovna tato signalizace není oznámením aktuálně nebezpečné situace.

Zkontrolujte airbag

Pokud jste si koupili v bazaru či od někoho už ojeté auto, měli byste si dát pozor na řadu různých faktorů, možných závad a triků prodejců. Málokdo při koupi kontroluje airbagy, protože tak nějak předpokládáme, že jsou na svých místech – a že nám tedy při nehodě mohou zachránit život. Jenže pokud už airbag jednou vystřelil, je možné, že předchozí majitel ho nedal znovu dopořádku a zkrátka někde v autě chybí. A to může signalizovat právě rozsvícená kontrolka s jeho symbolem.
Pokud si tedy nejste jistí, zda všechny airbagy máte, je vhodné co nejdříve je zkontrolovat, abyste se při možné nehodě zbytečně nezranili.

Špatný kontakt

Máte airbagy na svém místě, ale kontrolka ne a ne zhasnout? A nebo naopak občas zhasne a občas se zase rozsvítí? Pokud si marně lámete hlavu nad touto záhadou, vězte, že odpověď může být zcela prostá. Zkrátka může být někde špatný kontakt, což se stává zejména u vozů, které mají přívody k airbagům pod sedadly. Stačí, aby si například na sedadlo spolujezdce někdo přisedl a po chvilce kontrolka svítí. A nebo je sedadlo prázdné, ale projedete dírou v silnici a kontrolka opět svítí. Řešení je zde poměrně jednoduché – stačí vyměnit konektor, případně vyměnit celou kabeláž. A pokud si tím sami nejste jistí, v servisu vám jistě vyhoví.

Svítí po opravě

Někteří řidiči mají problém, že dosud nesvítící kontrolka airbagu se jim znenáhla rozsvítila po opravě. Často jde o situaci, kdy byl měněn volant nebo některá z částí řízení, která má přímý spoj právě na airbagy. Nejjednodušší je jít s tímto problémem rovnou na reklamaci, protože mechanik zřejmě někde něco udělal špatně a možná by airbag v krizové situaci ani nefungoval.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close