Doklady

Svářečský průkaz

Svařování není příliš složitou činností a řada lidí, především mužů, ho ovládá. Často mají doma svou vlastní svářečku, případně si ji čas od času půjčí, a svaří si, co zrovna potřebují. Pokud by se ovšem jako svářeči chtěli oficiálně živit, nevystačí si s pouhou svou zručností a schopností – musejí mít platný svářečský průkaz.

Sváření je nutné se nejprve naučit – a existuje mnoho technik.

Svářečský průkaz se dá získat různými cestami – řada lidí ho má už od školy, kdy v rámci praxí mohli na technicky a manuálně zaměřených oborech vykonat svářečskou zkoušku. Tuto zkoušku můžete absolvovat kdykoliv, stačí se na ni jen přihlásit. Nejprve je ovšem třeba absolvovat svářečský kurz, zvláště pokud nemáte se svařováním žádné zkušenosti. Podívejme se na různé typy kurzů, které jsou rozdělené většinou podle odlišných technik svařování, jejich orientační ceny i průběh získávání svářečského průkazu.

Typy kurzů

Laikovi by se mohlo zdát, že existuje jen jeden typ svařování a není přece těžké se ho naučit. Můžete ovšem docházet na různě zaměřené kurzy, kde vás během dvou až čtyř týdnů naučí všechny potřebné techniky, triky a dají vám spoustu dobrých rad pro vaši další praxi. Dozvíte se spoustu teoretických informací a vše si sami vyzkoušíte, materiál i přístroje si osaháte a naučíte se s nimi manipulovat. To, že jste to úspěšně zvládli, pak dokážete u svářečských zkoušek.
Naučit se můžete například ruční svařování obalenou elektrodou, a to na nízkolegované či nelegované oceli. Velmi žádané je také naučení se ručnímu svařování obalenou elektrodou, a to na nerezu. Můžete se také naučit svařování tavící se elektrodou, a to v ochranné atmosféře aktivního plynu. Pracuje se v tomto případě opět buď s nízkolegovanou či nelegovanou ocelí, a nebo s nerezem. Mnoho lidí se také potřebuje naučit svařování netavící se elektrodou v ochranné atmosféře inertního plynu – opět se na kurzech zaměřují buď na nerez, nebo na nízkolegovanou či nelegovanou ocel. Samostatnou kapitolou je svařování kyslíko-acetylénovým plamenem a v neposlední řadě je také vhodné naučit se klasické tvrdé pájení mědi či dalších měděných slitin.

Ceny kurzů

Kurzy můžete podstoupit na různých místech a jejich ceny se samozřejmě liší. Zde si tedy uvedeme orientační ceník. Nejlevnější bývá absolvování kurzů tvrdého pájení mědi, který se pohybuje okolo 7 000 korun. Zbylé techniky svařování se můžete načit na jednotlivých kurzech, a to většinou za cenu od 10 000 korun do 15 000 korun, ale někde zaplatíte i více než 20 000 korun. Podstatné je, že pokud chcete získat osvědčení, měli byste si být jistí, že chodíte na kurzy vyučované podle norem ČSN 050705, případně pokročilé podle ČSN EN ISO norem.

Ceník zkoušek

Kromě toho, že musíte zaplatit kurz, musíte samozřejmě zaplatit i za zkoušku, abyste získali svářečský průkaz. Cena zkoušek se většinou pohybuje kolem 4 – 5 000 korun. Na některých místech je možné podstoupit i zkoušky svářečských operátorů dle ČSN EN ISO 14732.

Co dál?

Pokud jste úspěšně absolovali některý z kurzů (či více z nich), nejspíš už jste vlastníky svářečského průkazu, oficiálně nazývaného Průkaz odborné kvalifikace svářeče. Dále ovšem musíte počítat s pravidelným přezkoušením z bezpečnostích předpisů, které se řídí podle ČSN 050610, 050630 a 050650.

Štítky

One Comment

  1. dobrý den, rád bych se zúčastnil svářečského kurzu pro amatéry – domácí použití … jsem od Kladna. Prosím o sdělení – kdy, kde a za kolik by to případně bylo možné. Děkuji Luděk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close