Platební karty

Stoplistace

Zaslechli jste pojem stoplistace a netušíte, o co může jít? Má to něco společného se stromy, které přestaly mít listy? Nebo s listeriozou, což je celkem nepříjemná nemoc? Samá vody. Stoplistace se týká bankovnictví a má úzkou spojitost s platebními kartami.

Stoplistace je trvalá blokace karty.

Pokud máte bankovní účet, tak jste k němu nejspíš dostali platební kartu. Jedná se o takzvanou debetní kartu. Stejně tak můžete mít kreditní kartu, jíž můžete taktéž hradit své nákupy, ale princip jejího fungování je jiný a jde o určitý typ úvěru. Na oba tyto typy karet se může vztahovat stoplistace. Nejde o nic jiného, než že se platební karta dostane na takzvaný Stoplist. Neboli je zablokovaná.

Co je stoplistace?

Platební kartu si můžete vlastní nešikovností zablokovat i sami. Stačí zapomenout svůj PIN kód a při opakovaných pokusech o jeho zadávání dojít do stadia, kdy bude platební karta zablokovaná pro podezření, že se ji někdo snaží zneužít. V tu chvíli ale nejde o trvalou blokaci.
Stoplistace značí, že platební karta je zablokovaná trvale. A nevratně. O její odblokování nelze požádat a nelze ho provést. Taková platební karta se už natrvalo stává neplatnou.

Postup stoplistace karty

Ke stoplistaci karty nemůže nikdy dojít bezdůvodně. Vždy je to na základě jasného pokynu, který obvykle vzejde od majitele platební karty, případně k tomuto rozhodnutí přistoupí sama banka. Typickým důvodem je, pokud platební kartu ztratíte nebo vám ji někdo odcizí. V tu chvíli hrozí, že se s ní někdo pokusí platit, vybrat peníze z bankomatu či ji jinak zneužije.
Nejlepším řešením je okamžitě kontaktovat banku přes její infolinku, nahlásit ztrátu karty a požádat o její zablokování. Což je právě ta stoplistace, neboli že se karta v bankovních systémech přesune na takzvaný Stoplist. Není pak možné provádět s ní jakékoliv transakce.

Ochrana majitele karty

Stoplistace je velmi důležitý úkon. Nejde pouze o to, že je karta trvale zablokovaná a není možné jejím prostřednictvím platit nebo vybírat peníze. Důležité je, že od okamžiku, kdy je platební karta přesunuta na tento Stoplist, nese banka odpovědnost za ni a za veškeré finance, jimiž lze přes danou platební kartu disponovat.
To znamená, že i kdyby se zloději nějakým způsobem podařilo platební kartu zneužít o dostat jejím prostřednictvím vaše peníze, ztrátu vám banka uhradí. Je to totiž už její odpovědnost a za vaše peníze v tu chvíli zcela ručí.

Další postup

Co dál? Na vaší platební kartě je stoplistace a vy jste v tom okamžiku bez platební karty. I kdybyste ji hned vzápětí zase našli, je k ničemu – už se nedá odblokovat. Jak tedy postupovat dál?
Se svým bankovním účtem můžete normálně disponovat, provádět z něj platby i je přijímat – bankovního účtu se stoplistace nikterak nedotkne. Ale na novou kartu si budete muset počkat.
Je běžné, že jakmile přejde některá platební karta do režimu stoplistace, tak banka obratem vydá pokyn k vytvoření nové karty k danému bankovnímu účtu. Nemusíte o to ani přímo žádat, je to logický krok, neboť k danému účtu náleží karta.
Nevýhodou je, že ji nedostanete na počkání. Banka má určitou dobu na to, aby ji nechala vyrobit a doručila vám ji. Dostanete ji zpravidla prostřednictvím České pošty, a to v dopisu s novým PIN kódem, který si budete muset ve svém internetovém bankovnictví nebo s pomocí bankomatu aktivovat a zaktivovat tak i svou novou kartu. Což ale může trvat až 30 dnů.
Žádnou náhradní kartu na tu dobu nedostanete – budete se muset snažit fungovat bez platební karty.

Placení aplikacemi

A co když máte platební kartu, jíž se týká stoplistace, nahranou v chytrém telefonu, chytrých hodinkách či jinde a platíte pomocí aplikací? I zde je vám to samozřejmě znemožněno. Ale po získání nové platební karty si starou kartu nahradíte tou novou. A některé banky to už dokonce dělají automaticky a nemusíte se o to ani starat.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button