Stím nebo s tím
Psát gramaticky správně, dodržovat správnou stylistiku, nepoužívat slang a hovorové výrazy namísto těch spisovných… to vše může být pro řadu lidí velmi těžké. Čeština je sice náš mateřský jazyk a učíme se ji na základní i střední škole, ale leckdo v ní přesto chybuje. Jak se například správně píše stím nebo s tím?

U některých variant slov jsou možné dvě verze zápisu. Někdy se liší svým významem, jindy naopak mají význam úplně stejný. Proto pokud narazíte na nějaké slovíčko, u něhož si nejste jisti, jestli se píše zvlášť nebo dohromady, nemusí být nalezení řešení snadné. Pomoci vám mohou jazykové příručky, stejně jako internet. A i my vám poradíme – v případě dilematu nad slovy „stím nebo s tím“ je správná jen druhá varianta. Verze „stím“ neexistuje.
Nejde o složené slovo
Některá slova jsou takzvaně složená. To znamená, že původně šlo o dvě samostatná slova, ale v průběhu času splynula v jedno. A to tak neodmyslitelně, že se s tím smířili i jazykovědci. Tato složená slova se pak píšou dohromady. A výjimkou nejsou ani složeniny tvořené třemi až čtyřmi jinak samostatnými slovy. Krásným příkladem může být slůvko „namoutěduši“. Tento zápis vám sice může připadat podivný, ale je zcela správný – psát ho odděleně by naopak byla chyba. Bohužel, našeho případu „stím nebo s tím“ se to netýká. Tady o žádnou složeninu nejde.
Předložka se píše zvlášť
Proč je tedy v tomto případě správný pouze zápis ve tvaru „s tím“ a nikoliv „stím“? Jednoduše proto, že písmeno „s“ tady figuruje jako předložka. A neexistuje žádný ospravedlnitelný ani logický důvod, proč ji ke slovu „tím“ připojovat napřímo. Předložka se vždy píše s mezerou a týká se to i tohoto problému. Proto nad tím nemusíte nijak hlouběji dál uvažovat, protože de facto ani není nad čím – píše se zvlášť a s mezerou. A hotovo.
Zdvojený význam nehledejte
V tomto případě není nutné přemýšlet ani nad různými významy těchto dvou variant. Jelikož jsme si už na začátku uvedli, že slovo „stím“ neexistuje, tak u něho nemusíte hledat ani žádný jeho zvláštní význam. Vypadá sice trochu jako zkomolené slovo „stín“, ale jen málokdo by ho asi napsal s písmenem „m“ namísto „n“. Takže význam tady zůstává nezměněný a zcela zřejmý – „s tím“ jako s něčím nebo s někým, ve spolku s někým, společně atd.
Pravidla pro předložky s, z
Možná si ale ještě ze školy pamatujete, že předložky „s“ a „z“ jsou něčím zvláštní. A máte pravdu. Nemůžeme totiž namísto „s tím“ napsat „z tím“. To by opět bylo špatně. Jedinou možností by bylo ze „z“ udělat „za“ a vzniklo by nám spojení „za tím“. Jenže to už tady máme úplně jiný význam. Takže „s“ a „z“ v tomto případě rozhodně nemůžeme zaměňovat.
Tím pravidlem, které si asi jen matně vybavujete, je, že předložka „s“ nám označuje nějaké spojení, že je něco dohromady. Pokud bychom použili předložku „z“, tak by to naopak znamenalo pryč od něčeho. V češtině je ještě specifické, že výběr správné předložky se neřídí výslovností, jako je tomu u některých jiných jazyků. Podstatný je tady význam. Jediné, co lze změnit, je vyměnit v některých jasně daných případech „s“ za „se“ nebo z“ za „ze“. To když slovo začíná stejným písmenem jako právě předložka.
Kde najít pomoc s češtinou?
Čeština má řadu různých chytáků, stejně jako různých pravidel. Není snadné vyznat se v nich, stejně jako si je spousta z nás všechna už dávno nepamatuje. Přesto je vhodné za určitých okolností psát spisovně a správně. Kde tedy najít radu a pomoc?
Základem mohou být stará dobrá Pravidla českého pravopisu. Velmi obsáhlá je i Internetová jazyková příručka, kterou provozuje Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky. V rámci ní funguje i specializovaná jazyková poradna, kam můžete napsat svůj dotaz a záhy na něj dostanete odpověď od odborníků. A na internetu najdete i řadu dalších různých online slovníků.
Foto: Pixabay