Steuer-ID
Nikdy jste o Steuer-ID neslyšeli? Marně přemýšlíte, co to znamená a o co se jedná? Pokud jste nikdy nepracovali v Německu, je pravděpodobné, že Steuer-ID neznáte. Ale pokud tam pracujete nebo o práci v Německu uvažujete, je pro vás právě Steuer-ID velmi důležité.
Jak už ze samotného názvu plyne, půjde o nějaké číslo. A zřejmě o jedinečné číselné označení. Protože právě ID toto označuje – jde o identifikační číslo, které je pro každého jedince nebo každý předmět jedinečné a unikátní. A stejně tak má každý člověk žijící a pracující v Německu své jedinečné daňové identifikační číslo. V němčině se mu říká Steuer-ID nebo také IdNr.
Co je Steuer-ID?
Mohli bychom říci, že Steuer-ID je obdobou rodného čísla v České republice. Ale není to totéž. U nás totiž rodné číslo dostanete hned po narození a nemění se vám po celý váš život, zatímco v Německu své Steuer-ID dostanete hned po narození, ale může se v průběhu vašeho života za určitých okolností měnit.
Steuer-ID je 11místné číslo, které je jedinečné pro každého člověka. Jak už jsme uvedli, děti ho v Německu dostávají hned po narození. A stejně tak ho dostane každý člověk s trvalým bydlištěm v Německu. Nicméně, Steuer-ID existuje až od roku 2008.
Specifika Steuer-ID
Díky tomuto jedinečnému číslu mohou úřady, policie a další instituce a orgány jednoznačně identifikovat každého člověka trvale žijícího v Německu. V jejich systémech se ke Steuer-ID neodmyslitelně pojí i jméno a příjmení daného člověka, jeho adresa, místo a datum narození a to vše patří pod správu Spolkového centrálního daňového úřadu nazývaného Bundeszentralamt für Steuern (BZSt). Fascinující je také to, že Steuer-ID nezaniká po smrti daného člověka. Uchovává se (společně se všemi dalšími údaji) ještě dalších 20 let – teprve poté je definitivně vymazáno.
K čemu slouží Steuer-ID?
Identifikační číslo Steuer-ID neslouží jen k tomu, aby úřady nebo policie jednoznačně identifikovali každého člověka. Ale musíte ho znát, i když chcete například požádat o přídavky na dítě (bez něj je nedostanete). Uvádět ho musíte i v případě, že si žádáte o důchod. A pokud si chcete založit bankovní účet, vzít půjčku a tak dále, opět bance musíte sdělit své Steuer-ID.
Pokud v Německu pracujete a máte tam už i trvalý pobyt, s pomocí Steuer-ID nejspíš komunikujete i se zdravotní pojišťovnou nebo řešíte sociální pojištění. Při placení daní se pak bez toho speciální čísla neobejdete.
Daňové číslo
Zajímavé je, že v Německu nemají jen Steuer-ID, což je daňové indentifikační číslo. Existuje tam také daňové číslo – v němčině se označuje jako Steuernummer. To vzniklo ještě před zavedením Steuer-ID a je pravděpodobně, že v budoucnu budou obě čísla sloučena a lidé nebudou potřebovat dvě. Steuernummer dostanete po podání prvního daňového přiznání. Jeho nevýhodou je, že pokud se přestěhujete nebo změníte zaměstnání, musí se spolu s tím změnit i vaše Steuernummer. Což je dost komplikované – a zavedení Steuer-ID to má zjednodušit ( a i proto má Steuernummer zaniknout).
Jak získat Steuer-ID?
Jste cizincem, ale máte zájem v Německu žít a pracovat? V tom případě potřebujete Steuer-ID. A kde ho získat? Teoreticky se o to nemusíte ani sami starat – Spolkový centrální daňový úřad (BZSt) by vám ho měl automatiky poslat poštou na vaši adresu. Ale dostanete ho samozřejmě až poté, co se v Německu přihlásíte k pobytu. Jakmile své Steuer-ID získáte, musíte ho sdělit zaměstnavateli – ten díky tomu může z vašeho platu srážet odvody na zdravotní a sociální pojištění.
A co když v Německu nemáte trvalý pobyt a jen tam pracujete? V tom případě je potřeba zamířit na Finanzamt neboli daňový úřad – až podáte první daňové přiznání, tak si tento úřad sám vyžádá vydání vašeho Steuer ID od Spolkového centrálního daňového úřadu. Vy sami toto číslo požadovat nesmíte.
Foto: Pixabay