Stání na zastávce
Na silnicích to leckdy není snadné. Provoz je čím dál hustší, aut neustále přibývá a není jednoduché dojet do cíle bez nehody. A snadné není ani zaparkovat tam, kde to zrovna potřebujete. Nebo třeba i jen na chvíli zastavit. Podívejme se, jaká pravidla platí pro stání na zastávce a kde stát smíte a nesmíte.
Asi sami tušíte, že stání na zastávce není dovolené. Pokud tedy neřídíte autobus. Pakliže sedíte v osobním autě, dodávce, nákladním autě nebo na motorce, není zastávka místem, kde byste směli zastavit. Nebo dokonce zaparkovat. Rozdíl v tomto případně není ani v tom, zda jde o stání nebo zastavení (i když pro obě tyto činnosti jinak existují zákazové dopravní značky). Rovnou můžeme říci, že autobusová či jiná zastávka skutečně není místem, kde byste měli stát či zastavovat. A pokud kolem pojede policejní hlídka, nejspíš budete mít co vysvětlovat.
Zastavení pro vystoupení
Je docela běžné, když řidič veze osobu, která bude dál v cestě pokračovat autobusem – a řidič jí na okamžik zastaví na autobusové zastávce, aby osoba vystoupila z auta. Pak vozem okamžitě odjede. Toto chování je do jisté míry omluvitelné. Nicméně, pokud bude zrovna přijíždět autobus a budete ho svým vozem blokovat, nejspíš jeho řidiče dost naštvete.
Proto pokud není zbytí, pokuste se zastavit až za ní nebo před ní. Díky tomu nebudete zabírat místo autobusům, nikomu nebudete (teoreticky) překážet a daná osoba může z vašeho vozu v klidu vystoupit, vyndat si ze zavazadlového prostoru své věci a v klidu odejít. I tak ale v tom okamžiku porušujete zákon.
K+R
Takto to dělá leckdo. V Praze, Brně i v menších městech. Zkrátka, parkovacích míst někdy v dosahu není tolik, ale vy zkrátka potřebujete zastavit u autobusové zastávky.
Nejlepší to je, pokud je vedle zastávky uděláno parkoviště s označením K+R, případně P+R. To jsou oficiální parkovací plochy, kde smíte zastavit a nikdo vás za to nebude pokutovat a nikomu nebudete překážet. Podstatné je ale uvědomit si rozdíl mezi těmito dvěma označeními.
Dopravní značka s písmeny K+R se dá přeložit jako Kiss and Ride nebo česky Polib a jeď. Na takovém parkovacím místě se smí obvykle stát jen pár minut a maximální čas bývá na dopravní značce obvykle napsaný. V klidu tedy vysadíte osobu, která chce dál jet autobusem, a odjedete.
Pokud je tam dopravní značka s písmeny P+R, můžeme si je přeložit jako Park & Ride, česky Zaparkuj a jeď. Na tomto parkovišti smíte stát i několik hodin, ale často platí i zde časové omezení, které je napsané přímo na dopravní značce. Slouží k tomu, abyste vůz skutečně zaparkovali a opustili ho.
Řeč zákona
A co když vás při stání na zastávce načapá policie? Teoreticky odejdete jen s domluvou, že takhle se to dělat nemá. Ale někdy se stává, že policista nemá dobrou náladu – a zkrátka chce rozdávat pokuty. Což v tomhle případě smí.
Podle zákona totiž nesmíte zastavit ani stát na zastávce, a to ani 30 metrů před ní a 5 metrů za ní. V zákoně č. 361/2000 Sb., § 27, odstavci 1, písmene f) se navíc dočtete, že řidič nesmí zastavit ani stát „u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu bez nástupního ostrůvku v úseku, který začíná dopravní značkou „Zastávka autobusu“, „Zastávka tramvaje“ nebo „Zastávka trolejbusu“ a končí ve vzdálenosti 5 m za označníkem zastávky.“
A co když je prostor zastávky vyznačen vodorovnou dopravní značkou, kterou si můžeme přečíst jako „Zastávka autobusu nebo trolejbusu“ nebo „Zastávka tramvaje“? V § 27, odstavci 1, písmene f) se dále dočtete, že zákaz stání a zastavení platí i pro tento vyznačený prostor – ale jen pro něj a nikoliv pro jeho přímé okolí (takže ano, za a před koncem této vodorovné dopravní značky stát teoreticky můžete).
Zároveň si ale dejte pozor na to, že na silnicích I. třídy (a za snížené viditelnosti i na silnicích II. a III. třídy) je mimo obec zakázáno zastavení a stání jinde než na místech označených dopravní značkou jako parkoviště (více se opět dočtete v § 27, odstavci 1).
Foto: Pixabay