Spropitné v Turecku
Byli jste spokojeni se svým číšníkem? Chutnalo vám jídlo? Líbilo se vám v restauraci? Pak je dobrým zvykem dát jakožto poděkování spropitné – a to nejen v Česku. Jaké je spropitné v Turecku a kdy a komu ho dát?
Spropitné je formou finančního daru, který dáváte nad rámec své útraty. A i když si tento pojem často dáváme do spojitosti pouze s restauracemi, faktem je, že spropitné je každá finanční částka, kterou někomu za jeho služby dáte nad rámec platby – spropitné tak můžete dát poslíčkovi v hotelu, taxikáři nebo prodavači. Jak je to se spropitným v Turecku, kdy, kde a v jaké výši se dává?
Smlouvání na trzích
Typickým místem, díky němuž zná Turecko snad celý svět, jsou jeho velkolepé trhy neboli bazary. To je naprosto fascinující místo, kde koupíte všechno možné a nemožné a cizincům stojí zato takové tržiště navštívit. Nikdo odtud neodchází s prázdnou. Fascinující je, že prodavači na tržišti jsou často ochotní smlouvat a mohou vám na požádání nabídnout lepší cenu než tu nabízenou. Nicméně, to není důvod, proč jim nedat spropitné. Takže i pokud nakupujete na tržišti v Turecku, je zvykem dát prodavači něco navíc.
Spropitné v Turecku
Typickým místem, kde se dává spropitné v Turecku, jsou restaurace, bary, kavárny, pouliční stánky… Prostě všechna místa, kde si objednáváte hotové jídlo. Dobrým zvykem je dávat v Turecku spropitné ve výši 10 procent z útraty. Taková částka se poměrně dobře počítá (zkrátka svou útratu vydělíte deseti). Pokud se vám nechce počítat, tak svou útratu můžete jednoduše zaokrouhlit směrem nahoru. V Turecku se platí lirami (aktuálně se 1 turecká lira rovná 0,73 české koruny) a i díky příznivému kurzu je výhodné pár lir nebo spíš desítek lir přidat navíc.
Spropitné v restauracích
Malinko jiná oproti jiným stravovacím zařízením je situace v tureckých restauracích – zvlášť v těch luxusnějších. Až při placení útraty dostanete svůj účet, ujistěte se, zda je spropitné už započítáno v ceně nebo ne. Pokud je už zaúčtované, nemusíte ho dál řešit (ale samozřejmě můžete přihodit ještě něco navrch). S obsluhou navíc nemá cenu hádat se, že spropitné nechcete mít zaúčtované a nechcete ho platit – byla by to velká ukázka vaší lakoty a nerespektování místních zvyků. V jiné zemi je lepší přizpůsobit se tamním obyčejům.
Komu se platí spropitné?
I v Česku jsme zvyklí dávat spropitné číšníkům v restauraci nebo zaokrouhlit utracenou částku na desetikoruny. Ale v Turecku je zvykem platit spropitné i řadě dalších lidí, kteří se o vás při vašem pobytu budou starat. Pokud se ubytujete v hotelu, počítejte s tím, že spropitné se dává například poslíčkovi, stejně jako jím můžete odměnit další personál hotelu. V hotelích často mají na spropitné zvláštní kasičku, kterou najdete typicky u recepce nebo v hotelové restauraci. V případě spokojenosti do ní spropitné můžete vhodit jednorázově, třeba na konci pobytu.
Spropitné a řidiči
Pokud využijete služeb taxi, můžete taxikáře odměnit spropitným. V tomto případě se ale netrvá na 10 procentech z útraty – stačí částku vhodně zaokrouhlit směrem nahoru. Co se týká ostatních řidičů (třeba autobusů), tam se se spropitným nepočítá vůbec – ale zaokrouhlení ceny nahoru jistě potěší. Auto na cesty po Turecku si můžete půjčit i v některé z tamních autopůjčoven, ale tam se se spropitným nepočítá.
Ceny v Turecku
Zruinuje vás dávání spropitného v Turecku? V současné době díky příznivému měnovému kurzu určitě ne. Zato Turky nějaká ta mince navíc jistě potěší. Proč? Protože v Turecku aktuálně bojují s obří inflací, která dosáhla hodnot až okolo 60 procent. I ceny ubytování a jídla se kvůli ní hodně zvýšily, takže s tím před odjezdem určitě počítejte.
Foto: Pixabay