Cestování

Spropitné v Itálii

Až půjdete do restaurace, objednáte si a dobře se najíte, nezapomeňte při placení na spropitné. Jedná se o poděkování obsluhujícímu personálu, které je mezinárodně rozšířené. Takže stejně jako dáte spropitné číšníkovi v Česku, počítejte i se spropitným v Itálii. V jaké výši a komu se platí spropitné v Itálii?

V italské restauraci si spropitné často naúčtují rovnou.

Obecně uváděnou radou je nechávat spropitné ve výši 10 procent z útraty. A platí to nejen v naší republice. Až se vydáte na dovolenou do Itálie a posedíte si v kavárně, baru nebo restauraci, bude se očekávat, že personálu necháte jako poděkování kromě samotné platby i něco navíc. Spropitné v Itálii se pohybuje typicky kolem 10 procent, ale obsluhu jistě potěšíte i 15 procenty navíc z utracené částky.

Spropitné započítané v ceně

Číšníci v restauracích spropitné očekávají. A v některých restauracích ho přímo naúčtují k ceně. Nemá smysl hádat se a odmítat ho zaplatit, pokud ho dostanete již v rámci vyúčtování, protože se jedná o italský zvyk – a navíc už pak nemusíte platit žádné spropitné nad rámec účtu. Abyste si byli jisti, jestli je spropitné už na účtence, tak se na ni před zaplacením dobře podívejte a hledejte položku označenou typicky jako couvert. To je právě spropitné a obvykle se jedná o částku ve výši 10 až 15 procent z vaší útraty.

Spropitné v hotelu v Itálii

Ubytujete-li se v hotelu v Itálii, tak i tady počítejte s možností dávat spropitné. Ale nikdo vás k tomu samozřejmě nebude nutit. Nicméně, je vhodné poděkovat formou spropitného třeba poslíčkovi, který vám nese zavazadla, recepčnímu nebo uklízečce. V hotelové restauraci se spropitnému také nebrání. A samozřejmě se spropitné platí i v plážových barech, v restauracích rychlého občerstvení nebo v pouličních stáncích. Jeho cena by se měla opět pohybovat okolo 10 procent z útraty. A ideální je vhodně ji zaokrouhlit na nějakou příjemnou částku.

Spropitné na cestách

Pokud využíváte hromadnou dopravu pro cestu po městě nebo mezi italskými městy, spropitné určitě řešit nemusíte – stačí vám prostě si zakoupit jízdenku. Ale pokud k cestám využijete taxi, očekává se, že taxikáři za jeho spolehlivost dáte něco navíc. V tomto případě se spropitné v Itálii pohybuje obvykle do 10 procent. Typicky ale stačí, pokud dáte 1 euro navíc.

Spropitné v obchodech

Zajdete si na tržiště, do místního supermarkety, do obchodu s módou. V Itálii se dobře nakupuje a turisty to často k nákupům svádí. Ať už vás zlákají suvenýry nebo nové plážové šaty, i tady byste měli počítat s určitou formou spropitného. Nejběžnější je zaokrouhlit finální částku směrem vzhůru – tedy například z centů na celá eura. Při zaokrouhlování ale vždy berte v potaz kurz koruny vůči euru, protože je velký rozdíl, jestli v Česku zaokrouhlíte částku 87 korun na 90 korun nebo v Itálii z 87 eur na 90 eur. Aktuální kurz je takový, že se 1 euro rovná 25,24 českých korun, což je pro Čechy poměrně dost.

Ceny v Itálii

V Itálii se platí v eurech, tak byste si je měli směnit už před cestou, v italské směnárně, na letišti nebo si je vybrat třeba v hotovosti z některého z bankomatů. Na většině míst Itálie je ale možné platit i platební kartou (pokud tuto možnost nemáte u své banky zablokovanou). Ceny v Itálii jsou o něco vyšší než v České republice. Zvlášť u moře a v turistických centrech si připlatíte výrazněji. Nicméně třeba italská pizza, těstoviny nebo zmrzlina určitě stojí za ochutnání, i kdybyste u toho v duchu měli plakat, že česká pizza je levnější – za ty peníze to určitě stojí. A jelikož ceny v posledních měsících prudce rostly i v Česku, rozdíl už není tak obrovský. Dalo by se tak říci, že české ceny se v poslední době hodně blíží těm italským.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button