Cestování

Spropitné v Bulharsku

Kamkoliv vyrazíte na dovolenou, vždy byste si předem měli nastudovat, jak se v dané zemi chovat, jaké tam mají společenské zvyky a jak se nedopustit faux pas. Podívejme se například, jaké se platí spropitné v Bulharsku a na co si dát pozor.

Spropitné se v Bulharsku očekává.

Je slušností odměnit pracovníka ve službách za jeho kvalitní pomoc a práci spropitným. A to ať už jde o číšníka, prodavače, taxikáře, recepčního nebo portýra. Tento zvyk se drží v podstatě po celém světě a jsou v něm jen drobné rozdíly – nejen co se týká jeho výše, ale i způsobu podarování. Někde vám spropitné započítají přímo do finální ceny, jinde budou očekávat, že jim ho dáte nad rámec částky. Jak je to se spropitným v Bulharsku?

Spropitné není povinné

Ve většině zemí není spropitné povinností, je to spíš jakási dobrovolná finanční forma poděkování. Spropitné v Bulharsku také není nutností. Nicméně, pokud ho nedáte, budou si o vás lidé myslet své. Proto je lepší dát ho. V takovém případě byste si ale včas měli promyslet jeho výši, protože pokud dáte příliš nízké spropitné, tak je to snad ještě horší, než pokud nedáte žádní. Zato pokud se plácnete přes kapsu a dáte ho výrazně vyšší, budou na vás lidé obsluhující vás hledět velmi příznivě.

Výše spropitného v Bulharsku

Kolik tedy dát nad rámec placené částky? Nebo „do kapsičky“ jako poděkování ze bezvadné služby? V Bulharsku spropitné bývá obvykle ve výši 10 procent z utracené částky. To je podobné jako v České republice nebo řadě jiných zemí a tato částka není náhodná – desetina z útraty se totiž velmi dobře počítá, a to v jakékoliv měně. V Bulharsku se platí bulharskými levy, takže spropitné dávejte také v této měně.

Automatické spropitné v restauraci

Pakliže zajdete do lepší restaurace, můžete předpokládat že spropitné bude už započítáno ve finálním účtu. Před placením se o tom pro jistotu přesvědčte. Bývá to zhruba 5 až 10 procent z útraty. A i nad rámec této částky můžete obsluze dát jako poděkování něco navíc – ale v tomto případě také už rozhodně nemusíte. Nikdo by se u vás neměl dožadovat placení spropitného navíc. A kdybyste teoreticky protestovali i proti tomu automaticky započítanému, měli by vám ho z účtu vymazat – ale bylo by to považováno za velkou neslušnost.

Spropitné u placení kartou

Co když platíte v Bulharsku útratu debetní nebo kreditní kartou? Jak je to pak se spropitným? V současnosti je už možné, aby personál do terminálu vyťukal vyšší než naúčtovanou částku. Případně je na něm i speciální tlačítko spropitného, které si po dotazu číšníka určíte podle svého (nebo ho odmítnete) a je pak započítáno v celkové placené sumě. Druhou možností je zaplatit útratu platební kartou a spropitné posléze dát v hotovosti. I to je poměrně časté řešení – a pro číšníky a další profese je hotovost příjemnější.

Kdy komu dát spropitné?

Spropitné v Bulharsku není automatické. Pokud tedy nejste spokojeni s kvalitou jídla, obsluha byla pomalá a nevrlá, taxikář vás vezl zbytečně dlouho a nepohodlně nebo se na vás portýr jen mračil a dělal pouze to nejnutnější, spropitné dávat nemusíte. A pokud dáte, může být jen symbolické. Se stoupající spokojeností by ale měla růst výše spropitného. Můžete při placení pouze zaokrouhlit finální částku směrem nahoru, nebo si předem propočítat, na kolik služby daného personálu ohodnotíte. Každá rozumná částka vždy potěší.

A pokud například portýrovi v hotelu nebo uklízečce dáte spropitné ještě před ukončením pobytu, jistě na vás budou extrémně milí až do konce všeho pobytu. Proto neváhejte a dejte jim něco bokem klidně hned při prvním setkání – do budoucna se vám taková štědrost vyplatí a vrátí se ještě bezvadnějšími službami (tedy ve většině případů).


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button