Spoření

Spořící účet pro SVJ

Spořící účet je výhodný bankovní produkt, který vám pomůže nechat vaše peníze vydělávat. Pokud je příznivá doba, úroky na spořících účtech stoupají a rozhodně se vyplatí zapřemýšlet nad nimi. Jaké jsou možnosti spořících účtů pro SVJ, jak na to a u jaké banky si spořící účet pro SVJ zřídit?

Jak si může spořit SVJ?

Spořící účet si může založit kdokoliv. Leckdy ani u dané banky nemusíte mít běžný účet a založení spořícího účtu není třeba ani nijak podmíněné. Sjednáte si ho online, převedete na něj své nadbytečné peníze a necháte je vydělávat. Je to chytré, rychlé a výhodné. Pak jsou tu navíc třeba takzvané termínované účty, na nichž musíte peníze nechat ležet a po určitou dobu je nesmíte vybrat – ale úrok na nich často bývá o to zajímavější. Pro SVJ ovšem v oblasti spořících účtů existují úplně jiné možnosti než pro běžné fyzické osoby. Jak se tedy rozhodnout co nejlépe?

Hospodaření s penězi SVJ

SVJ a bytová družstva spravují zpravidla mnohem více peněz než běžní lidé. Obyvatelé daného domu platí pravidelné příspěvky do svého fondu a peníze se zpravidla šetří na nějakou větší akci – ať už by šlo o rekonstrukci domu, výměnu elektroinstalací, nové výtahy nebo cokoliv jiného. Jenže než se na takovou realizaci našetří, nějaký čas to trvá a peníze někde zatím leží. Což se rozhodně nevyplatí – kvůli inflaci akorát ztrácejí na hodnotě. Proto by se každé bytové družstvo nebo SVJ mělo shodnout, co s penězi zatím dělat a kam je uložit. Jednou z variant je právě spořící účet pro SVJ, který je snadný na ovládání, nejsou s ním žádné zbytečné starosti a peníze se tam mohou zhodnocovat díky až několikaprocentní úrokové sazbě.

Výhody spořícího účtu pro SVJ

Spořící účet má mnoho výhod. Většina spořících účtů není nijak limitována, co se týká vkládání a výběru peněz. Je tedy úplně jedno, jakou sumu na něj vložíte a kdy a kolik si z účtu zase vyberete. Když jsou peníze potřeba, jsou ihned k dispozici. Nejsou nijak vázané a nepřicházíte výběrem o žádné výhody. Dalším pozitivem je, že spořící účet je v podstatě nekonečný – ovšem úroková sazba se může měnit podle výše vložených finančních prostředků a typicky se na určité hranici zastaví a promění se v minimální úrok. Proto je potřeba hlídat si, kolik se vyplatí na spořícím účtu pro SVJ mít. A nakonec je výhodné i to, že některé banky nabízejí pro spořitele typu SVJ i různé bonusy – třeba účty bez poplatků a tak dále.

Porovnejte si nabídky bank

Pokud máte k dispozici jakožto SVJ vysoký obnos peněz, není rozumné zamířit s ním hned do první banky, kterou natrefíte. Měli byste si pečlivě srovnat nabídky jednotlivých bank a porovnat jejich spořící účty pro SVJ. Může se stát, že některé spořící produkty jsou neveřejné a na přímý dotaz vám banka učiní velmi zajímavou nabídku spoření. Proto neváhejte a kromě samotného srovnání nabízených spořících účtů banky klidně oslovte se svým konkrétním plánem.
Abyste nad srovnáváním spořících účtů pro SVJ nestrávili hodiny, je výhodné udělat to s pomocí nějaké internetové kalkulačky nebo online srovnávače. Během pár vteřin uvidíte, kam se vám vyplatí jít a která banka má nejvýhodnější podmínky spoření.

Proberte to se členy

Předseda SVJ může jednat za celé SVJ a tedy založit spořící účet SVJ a vložit na něj peníze. Je ale fér seznámit s tím všechny členy SVJ, aby věděli, co se s jejich penězi děje, jak se zhodnotí a na co a kdy budou nejspíš použity. SVJ také nese za finance zodpovědnost a nesmí je žádným způsobem zpronevěřit. Pokud by naopak peníze zmizely vinou banky (například by zbankrotovala), tak za vklady nese odpovědnost banka a měly by být řádně pojištěné.

Které banky volit?

Stačí zadat do internetového vyhledávače dotaz na téma „spořící účet pro SVJ“ a hned uvidíte nabídky několika bank. Mezi ty, které nabízejí spořící produkty pro SVJ patří například Komerční banka, banka Creditas, MONETA Money Bank nebo ČSOB.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button